Şirketlere Özel

Erdemir Grubu Mülakatları
— 3 mülakat deneyimi

Zorluk Seviyesi
3,18
Erdemir Grubu Mülakat Süreci Nasıl?
Pozitif
%83
Normal
%8
Negatif
%8
12.10.2018

Erdemir Grubu Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Zorluydu Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Haziran 2016
Toplam Süreç: 3 Gün

Şirketin Kariyer net üzerinden açmış olduğu işe alım programına yapmış olduğum başvurudan bir süre sonra bir İK uzmanı tarafından arandım.
Telefon mülakatında, okuduğum okul, bölüm, yaş, ingilizce seviyem gibi sorular sordular. Anladığım kadarıyla öz geçmişimi teyit ediyorlardı. Olumlu geçen görüşme sonrasında, sürecin devamı hakkında kısa bir bilgi verildi.

Bir sonraki aşamada kişilik envanteri ve genel yetenek sınavı gönderildi. Genel yetenek sınavı çok kolay olmamakla beraber, aşırı zorlayıcı sorularda bulundurmuyordu. Hemen aynı gün testleri tamamladım.

Bir kaç gün sonra, farklı bir İK Uzmanı arayarak beni Bulats sınavına davet etti. Sınava Ereğli veya İstanbul'da ki ofislerinden benim için uygun olan birinde girebileceğimi belirtti. Ben İstanbul'u tercih ettim. Bulats sınavı oldukça zorlu bir sınavdı. Elendiğimi düşünerek eve döndükten bir süre sonra sınavda başarılı olduğum bilgisini aldım ve İnsan Kaynakları mülakatı için tekrar İstanbul'da ki ofise davet edildim.

Gittiğimde benimle aynı gün mülakat sürecine dahil olacak yaklaşık 20 kişi daha vardı. Kapıdan girişimden çıkışıma kadar şirket süreci detaylı bir şekilde planlamıştı. 10 kişiye yakın bir İK ekibi bizimle ilgileniyor. tüm süreci takip ediyordu. Benim mülakatımda 2 İK çalışanı vardı. İlk mülakat deneyimim olmamasına rağmen biraz heyecanlanmıştım. Daha sonra Ereğli'de de karşılaştığım İK uzmanlarından biri bunu fark ederek kendim gibi olmamın yeteri olacağını, bunun beni tanıma amaçlı bir sohbet olduğu gibi cümleler ve sorularla (nerelisin?, ailen neler yapıyor?, kardeşlerin var mı?..) beni biraz rahatlamayı denedi. bunun dışında sorulan sorulardan aklımda kalanlar; Daha önce bir ekip çalışmasına dahil olup olmadığım, bu ekip çalışmasında ne gibi zorluklar yaşadığım, bunları nasıl aştığım, hayatta en büyük başarım olarak gördüğüm şeyin ne olduğu, gelişmeye açık bir yönüm olup olmadığı.Mülakatın son kısmında Erdemir ve fabrikada çalışma koşulları hakkında artıları ve eksileriyle kısa bir bilgilendirme yapıldı. Sürece devam etmek istediğimi belirttim.

Bir ay kadar sonra, Ereğli'de ki fabrikaya teknik mülakatlar ve vaka çalışması için davet edildim. İlk dikkatimi çeken fabrikanın büyüklüğü oldu. Şehrin girişinde başlayıp merkezine kadar devam eden bir alanda kurulu bir fabrika. Bizi kapıda karşılayan İK Uzmanları kayıt işlemlerimize yardımcı oldular. İçeriye geçince ben ve diğer 9 aday mülakatlar için bir toplantı salonuna girdik. İK Yöneticisi bizleri selamlayarak sürecin nasıl işleyeceği hakkında bir bilgilendirme konuşması gerçekleştirdi. O esnada teknik mülakatlar için 10 müdür geldi. Mülakatlar şu şekilde gerçekleşti. İlk olarak kısaca kendimizi müdürlere tanıtmamız( ad soyad, okul, bölüm varsa geçmiş tecrübe, ve çalışmak istediğimiz birim) istendi. Zaman zaman müdürler bizlere sorular sorarak tecrübelerimizi ve beklentilerimizi net bir şekilde anlamaya çalıştılar.Müdürlerden bir tanesi okuldaki bitirme projemle ilgilendi ve bir iki sordu. Toplu mülakat bittikten sonra İK uzmanları vaka çalışmasına hazırlanmamız için bizi farklı bir toplantı salonuna aldılar. Elimize verilen vakayı çalışmak ve yorumlamak için bizlere yarım saat kadar bir zaman tanındı. Yarım saatin sonunda müdürlerin olduğu toplantı salonuna döndük ve vaka hakkında diğer adaylarla tartışmaya başladık. Bu esnada müdürler sessiz kalarak ufak tefek notlar alıyorlardı. Vaka çalışmaları hakkında gitmeden araştırma yapmıştım. Takım çalışmasına yatkınlığımız, farklı görüşlere karşı yaklaşım şeklimiz, kendi fikirlerimizi aktarma şeklimiz gibi ölçüm kriterleri olduğunu biliyordum. Bu doğrultuda girdiğim vaka çalışmasının olumlu geçtiğini düşünüyorum.

Sürecin başından sonuna kadar planlı ve profesyonel bir şekilde işlediğini düşünüyorum. Tüm müdürler ve İK çalışanları güler yüzlü ve samimi davrandılar. Olumsuz olarak belirtebileceğim konu, olumlu ya da olumsuz dönüşler için çok uzun süre beklemeleri oldu. İK uzmanlarını konuyla ilgili aradığımda sürecin durdurulduğunu önümüzdeki süreçte tekrar başlayabileceğini ama şu an için bir garanti veremeyeceklerini belirttiler. Fakat kısa bir süre sonra sürecin olumsuz olduğuna dair bir mail aldım. Bir kaç ay içinde yine istediğim gibi bir iş bulmuş olmama rağmen açıkçası sonucunun olumsuz olmasına en çok üzüldüğüm şirketlerden biri Erdemir olmuştu.

Uzun uzun tüm süreci anlatmaya çalıştım, umarım iş arayan bu şirkete başvuran arkadaşlarımıza yardımcı olacak bir yazı olmuştur.


Mülakat Detayları

 • Telefon mülakatı
 • 1'e 1 mülakat
 • Grup Mülakatı
 • Sunum
 • IQ/Zeka Testi
 • Yetenek Testi
 • Kişilik Testi
 • Referans Kontrol
 • Online Sınav
 • Yabancı Dil Sözlü
 • Diğer
 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
6 Kişi
0 Kişi
05.11.2017

Erdemir Grubu Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Şubat 2017
Toplam Süreç: 1 Gün

İlk olarak telefon ile ulaşıldı, ardından hemen telefonda 5-10 dakika genel İngilizce konuşma yaptık ve İngilizce sözlü becerisi ölçüldü. ardından şirkete davet edildim. bir gün içinde şirkette İngilizce sınavı yapıldı, İK ile 1 e 1 mülakat yapıldı sonrasında alım yapılacak bölümler ile 1 e 1 görüşme yapıldı

Mülakat Soruları (1)

Maaş beklentiniz

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 • Telefon mülakatı
 • 1'e 1 mülakat
 • Grup Mülakatı
 • Sunum
 • IQ/Zeka Testi
 • Yetenek Testi
 • Kişilik Testi
 • Referans Kontrol
 • Online Sınav
 • Yabancı Dil Sözlü
 • Diğer
 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
1 Kişi
0 Kişi
26.06.2017

Erdemir Grubu Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumsuz Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Haziran 2016
Toplam Süreç: 6 Ay

Mayıs 2016'da yeni mezun mühendis mt programı için iş başvurusu yaptım.
1.aşama: Telefon mülakatı ( İK uzmanı Ereğli'den aradı ve genel bilgiler aldı hakkımda. Nerede okuduğum, not ortalamam, ingilizce dil seviyem ve şirkette çalışan akrabamın olup olmadığını sordu. Telefon mülakatının sonunda olumlu olduğumu ve sürece dahil edileceğimi belirtti. Sürece Assess Danışmanlık'ın firmasının 50 soru/60 dakikalık bir genel yetenek testini yaparak başladım. Ayrıca yine aynı firmanın NEO PI-R kişilik envanteri testini yaptım.

Bu testleri tamamladıktan 3-4 gün sonra bu aşamayı geçtim ve İngilizce sınavı için İstanbul ofislerine davet edildim. İngilizce dil sınavı BULATS idi. Listening ve reading kısımlarından oluşuyordu. 100 üzerinden kaç almamız gerekiyor geçmek için bilmiyorum ama ben bu aşamayı da tamamladım. Zor bir sınavdı ve ben şirkette çalışan çoğu kişinin bu sınavı geçebileceğini sanmıyorum.

BULATS aşamasından 1-2 hafta sonra bire bir mülakat için tekrar İstanbul ofisine davet edildim. Bu mülakatta 15-20 kişi vardık ve sırayla mülakat odalarına alınıyorduk. Mülakat odasına girdiğimde 2 tane İK uzmanı vardı. Bir İK uzmanı soruları soruyor ve ben yanıtlıyordum. Diğer İK uzmanı da benim beden dilimi inceliyordu. Sorular geneldi. Okul hayatında neler yaptığımı, grup çalışmasına katılıp katılmadığımı, en iyi yönümü ve bu yönümü gerçek bir örnekle açıklamamı, en kötü özelliğimi ve yine bir örnekle açıklamamı, eğer süreci tamamlarsam çalışmayı isteyeceğim lokasyonu, çalışmak istediğim pozisyonları anlatmamı istediler. Ortalama 20 dakikalık bir mülakattı. Bu mülakat aşaması genel olarak iyi hazırlanmıştı.

Bu aşamayı tamamladıktan sonra Grup mülakatı için temmuz ayında Ereğli fabrikasına davet edildim. Ereğli fabrikasındaki mülakatta 9 mühendistik. Toplantı salonuna alındık. 9 aday yan yana ve karşımıza müdürlerle İK ekibi gelecek şekilde oturma düzeni vardı. İlk olarak adaylar tek tek kendini tanıttı kısaca ve en son çalışmak isteği departmanları belirtti. Müdürler çok fazla soru sormadılar. Daha sonra vaka analizi aşamasına geçildi. 4 tane vaka ve 1 A4 kağıdı verildi. Bu kağıda vakalarla ilgili yorumlarımızı bireysel olarak yazdık. En son olarak 4 vaka için 1 saat süre verildi ve bu süre içinde vakalarla ilgili düşüncelerimizi tartışıp ortak bir karara varmamız istendi. Bu aşamada sanırım grup çalışması yapıp yapamadığımız, düşüncelerimizi ifade edip edemediğimiz ve fikir çatışması durumunda nasıl davrandığımıza bakıldı. Sürecin mülakat aşamaları bitti bu şekilde.

Bize Ereğli'de söylenen şey ağustos ayı içinde iş teklifi yapılacağıydı fakat öyle bir şey olmadı. Sürekli ertelendi ve Ereğli'yi arayıp sürecin durumunu sorduğumda bütçe kararı bekleniyor, değerlendirme aşamasındayız, önümüzdeki ay diye diye kasım ayına ulaştık. Kasım ayında olumsuz değerlendirildiğime dair bilgilendirildim. Bazı arkadaşlara Kasım-Aralık 2016 civarı iş teklifi yapıldı.

Süreç iyi başlamıştı. İstanbul ofisindeki mülakatlarına katıldığımda sürecin hızlı bir şekilde ilerleyeceğini ve adil geçeceğini düşünüyordum. Ereğli fabrikasına gittiğimde hayal kırıklığı yaşadım. Ereğli fabrikasında hepimizi idari binaya götürdüler ve binaya girdiğimizde İK uzmanları ile karşılaşıp hepsiyle selamlaştık. Bir tane İK şefi yüzümüze bakıyordu fakat selam verme gereği duymuyordu. Toplantı salonuna geçtikten sonra bahsettiğim İK şefi önce bizi inceledi ve daha sonra hoşgeldiniz dedi. Fabrikayla ilgili sunumları adaylara yaptıktan sonra müdürler gelmeye başladı. İK şefi müdürleri göründe 180 derece döndü ve "Buyurun X Bey hoşgeldiniz, şöyle oturun lütfen, çay mı içersiniz yoksa kahve mi içersiniz" şeklinde konuşmaya başladı. Bizim yüzümüze bakmayan İKcı bir anda şekilden şekle girmeye başladı. Bizi değerlendirecek İK şefi kendisi olur. Artık bizi nasıl değerlendiriyor onu da siz düşünün.

Ereğli İK ekibi berbat ötesi bir ekip. Çok amatörler. Daha adaylarla nasıl konuşacağını bile bilmiyor çoğu.
Mesela vaka analizi için 20 dakika süre verildiğinde bir tane İK uzmanı başımızda bekledi. Bir tane aday vakaları içeride nasıl tartışmamız gerektiğini sordu. İK uzmanı "içeride çok konuşup uzatıp saçmalamayın" dedi. Bundan daha amatörce ve hadsiz bir cümle kurulamazdı sanırım.

İstanbul ekibi gayet profesyonel bir ekipti. Ereğli ve İstanbul ekibi arasında dağlar kadar fark var. Bence İstanbul İK ekibi, Ereğli İK ekibini eğitmeli. Bir adaya nasıl yaklaşılacağı, nasıl konuşulacağı hakkında bilgi vermeli. Sürecin ilk aşamasının iyi ama Ereğli ekibinin rol oynadığı son aşamasının çok kötü geçtiğini söyleyebilirim.

Türkiye'nin ilk 20 şirketinden biri olan Erdemir'in bu kadar amatör bir İK ekibi ile çalışması çok saçma. O kuruma çok daha donanımlı, iletişim kurmayı bilen, adil davranmayı bilen bir ekibin gerektiğini düşünüyorum.

Tipik bir Türk İK ekibini görmek istiyorsanız eğer bu şirketin İK ekibini telefonla arayıp bir iletişim kurmaya çalışın. E-posta yoluyla iletişim kurmanız imkansız çünkü e-postalara asla cevap verilmez. Çok çalıştıkları için e-postalara cevap veremiyorlar sanırım.

Erdemir'in yöneticilerine tavsiyem ise kişisel telefonlarından Erdemir İK'yı arayıp herhangi bir pozisyonla ilgili bilgi almaya çalışsınlar. İK ekiplerinin dışarıdan bir kişiyle nasıl konuştuklarını bir duysunlar bence.

Bize uygulanan tüm testlerin, dil sınavının ve mülakat aşamalarının Ereğli İK ekibine uygulandığını sanmıyorum. Eğer uygulansaydı İK şefi dahil olmak üzere çoğu uzman orada çalışamazdı.

Mülakat Soruları (1)

Grup çalışması yaptın mı?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 • Telefon mülakatı
 • 1'e 1 mülakat
 • Grup Mülakatı
 • Sunum
 • IQ/Zeka Testi
 • Yetenek Testi
 • Kişilik Testi
 • Referans Kontrol
 • Online Sınav
 • Yabancı Dil Sözlü
 • Diğer
 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
3 Kişi
0 Kişi
23.03.2017

Erdemir Grubu Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklifi Kabul Ettim

Mülakat Tarihi: Nisan 2015
Toplam Süreç: 15 Gün

Grup mülakatına girdim. Her aday için bir şirket calısanı izliyor. içerik ise belli durumlar ile alakalı olarak grupça bir konuda uzlaşmanız ve bunu aktarmanız. teknik yetenek bazlı hiçbir soru sorulmadı. sosyal yetenekler ne durumda, adayların birbirine ve olaylara yaklaşımı nasıl, bunlar ölçüldü.

Mülakat Soruları (1)

sosyal becerileri ölcen case studyler

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 • Telefon mülakatı
 • 1'e 1 mülakat
 • Grup Mülakatı
 • Sunum
 • IQ/Zeka Testi
 • Yetenek Testi
 • Kişilik Testi
 • Referans Kontrol
 • Online Sınav
 • Yabancı Dil Sözlü
 • Diğer
 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
0 Kişi
0 Kişi
23.12.2016

Erdemir Grubu Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Haziran 2016
Toplam Süreç: 30 Gün

Kampüs etkinliği sırasında cv'mi verdim. Daha sonra arge mühendisi alacaklarını ve benimle görüşmek istediklerini söylediler. İlk önce istanbul ofisinde insan kaynakları mülakatına girdim. Beni tanımaya yönelik sorular soruldu. Kendini anlatır mısın? Arge haricinde başka birim olsa olur mu? Neden arge? Zorlukla karşılaşınca ne yaparsın? Arkadaşların en çok hangi davranışından şikayetçi ? vb sorular soruldu. Olumlu/olumsuz sonucun mail aracılığıyla bildirileceği söylendi. Mülakattan 2 saat sonra Ereğli'de yapılacak olan teknik mülakat tarihi verildi. Ereğli'de Arge direktörü ve 3 departman'ın müdürü ile mülakata girdim. Sohbet havasında bir mülakattı. Sıcak bir şekilde karşıladılar. Bir yandan sohbet ediyor ve birden ani sorular soruyorlardı. Her bir müdür sağımda solumda sürekli farklı konularda sorular sordular. Komik kısım 1 kişi alacaklarını ve 2 yılda da maksimum 14 kişi alacaklarını, bu yüzden çok ince eleyip dokuduklarını söylediler. Olumlu/olumsuz yanıtı paylaşacaklarını söylediler fakat 1 ay sonra ik'yı arayıp sorduğumda ise iş arayışımda başarı dilediler....

Mülakat Soruları (1)

Bir iş versek Ne? mi dersin Nasıl? mı dersin?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 • Telefon mülakatı
 • 1'e 1 mülakat
 • Grup Mülakatı
 • Sunum
 • IQ/Zeka Testi
 • Yetenek Testi
 • Kişilik Testi
 • Referans Kontrol
 • Online Sınav
 • Yabancı Dil Sözlü
 • Diğer
 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
0 Kişi
0 Kişi