Şirketlere Özel

Enpara.com Çözüm Merkezi Müşteri Danışmanı

Enpara.com Çözüm Merkezi Müşteri Danışmanı Mülakatları

22.06.2015

Finansbank - Enpara.com Çözüm Merkezi Müşteri Danışmanı Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Mayıs 2014
Toplam Süreç: 3 Gün

Kariyer sitesinden başvurduğum pozisyon için önce bir kişilik testi yaptım. İnsan kaynakları şirketi ile görüştüm. Daha sonra Ümraniye'deki merkeze çağrıldım. Önce grup mülakatı yaptılar. Basit bir faiz sorusu da sordular. Daha sonra tek tek içeri aldılar.İki kişi mülakat yaptı.Haftada iki gün izinli olduğumuzu ve 3 sene aynı pozisyonda çalışacağımızı söylediler. Sanırım kendimi geliştirdiğim bir yönümü açıklamam hoş olmadı. Halbuki sorunu bilip üstüne gitmem düzeltmem artı olmalıydı. Bu konuda zayıf bir insan kaynakları olduğunu düşünüyorum. Daha sonra olumsuz dönüş aldım.

Mülakat Soruları (1)

Şubeden teklif gelse ister miydiniz?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
1 Kişi
4 Kişi
09.11.2014

Finansbank - Enpara.com Çözüm Merkezi Müşteri Danışmanı Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Ekim 2014
Toplam Süreç: 1 Gün

İlk olarak online sınava katıldım. Daha sonra telefonla arayıp mülakata çağrıldım. Rahat bir ortamda geçen mülakattan sonra bilgi verileceği söylenerek uğurlandım.

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
3 Kişi
7 Kişi
01.11.2014

Finansbank - Enpara.com Çözüm Merkezi Müşteri Danışmanı Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Kolaydı Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Ekim 2014
Toplam Süreç: 20 Gün

Kariyer sitelerinden ilana başvurduktan sonra olumlu ve olumsuz dönüş mail yoluyla yapılmaktadır. Olumlu dönüş aldığınız zaman internetten Davranış Bilimleri Enstitüsü'nün sitesine yönlendirilerek yetenek ve dikkat testlerini çözmeniz isteniyor. Bu testlerde önemli olan kısa sürede hızlı bir şekilde en çok doğru seçeneği işaretlemeniz. Eğer bu sınavları geçerseniz 1 hafta-10 gün içerisinde mail yoluyorla mülakat daveti alıyorsunuz.

Mülakat Finansbank'ın Ümraniye'deki operasyon merkezinde gerçekleşiyor. Karşınızda bir İK sorumlusu ve enpara.com'un operasyon yönetici oluyor. Ben yanımda bir başka bayan adayla girmiştim mülakata. Mülakatta öncelikle iş ile bilgiler veriliyor, sizin için uygun olup olmadığı soruluyor. Ardından kağıt verilip faiz sorusu ve paragraf verilip paragrafla ilgili dört tane yazılı basit sorular veriliyor bunları 15 dakika içerisinde çözmeniz isteniyor. Sorular gayet kolay, basit bir faiz sorusu ve paragrafta anlam şeklinde. Ardından bireysel olarak görüşüyorsunuz diğer aday dışarda bekliyor ve tipik mülakat soruları soruluyor. Neden bankacılık, bu işe girerseniz sizi en çok ne zorlar, kendinizi tanıtın gibi basit sorular. Daha sonra da iki hafta içinde size dönüş olacağı söyleniyor.

Bana iki gün sonra dönüş yaptılar ve sürecin olumlu gittiğini yalnız kendileriyle anlaşmalı bir hastaneden işitme testi almam gerektiğini söylediler. Eğer işitme sorununuz var ise kesinlikle kabul edilmiyorsunuz. Benim de sürecim olumlu devam etmesine rağmen hatta teklif aşamasına gelmeme rağmen daha önceden kulağımdan bir operasyon geçirdiğim için ve bu operasyon süreci devam ettiği için görüşmeleri devam ettirmeyip mail yoluyla olumsuz dönüş yaptılar.

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
17 Kişi
0 Kişi
10.10.2014

Finansbank - Enpara.com Çözüm Merkezi Müşteri Danışmanı Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Ortalama Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Ekim 2014
Toplam Süreç: 1 Gün

2 online dikkat ve kişilik testi yapıldı

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
0 Kişi
9 Kişi
06.02.2014

Finansbank - Enpara.com Çözüm Merkezi Müşteri Danışmanı Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Çok zorluydu Ortalama Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Şubat 2014
Toplam Süreç: 7 Gün

Finansbank ile yapmış olduğum iş görüşmesini noktası noktası anlatacağım. Ben ters köşeye yattım, benden sonra Finansbank ile iş görüşmesine giden kardeşlerim dikkatlice okuyun. İnternetten detaylı araştırdım ama bir kaynak bulamadım. İnternette Finansbank mülakatları hakkında yazılanlar güncel değil. Eski işe alım süreçleri var her yerde. Bunu detaylı olarak araştırdım gönlünüz rahat olsun. Finansbank'da çalışan tanıdığım da yoktu işin kötü yanı. İşe o kadar ihtiyacım vardı ki nişanlılık aşamasında işsiz kaldım. Bu iş olsa düğün tarihi alacaktım ama kısmetten öte köy yok. Benim durumuma düşmemeniz için size yaşadıklarımı detaylı yazıyorum. Aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Allah yardımcınız olsun. Ben çok üzüldüm, siz üzülmeyin.


1) Kariyer siteleri üzerinden yayınlanan Finansbank Çağrı Merkezi Müşteri Danışmanı ya da Enpara.com Çözüm Merkezi Müşteri Danışmanı pozisyonuna başvuru yaptım.

2) Başvurum neticesinde mail adresime mülakata kabulümün gerçekleşmesi için Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından hazırlanmış online bir test geldi. Bu testin içeriğinden söz etmek istiyorum. Sizlere 54 soru soruluyor. Dikkat algı testidir. Bu test basit gibi görünse de çok karışık bir test, çok tehlikeli hazırlanmış. 6 dakika içerisinde bu testi tamamlamanız isteniyor. Bu testi tamamladıktan sonra 60 soruluk genel yetenek testi geliyor. Genel yetenek testi içerisinde IQ testlerinde yer alan şekilli sorulara yakın sorular ve pratik faiz hesaplaması ile alakalı problemler yer alıyor. Yani faiz hesaplamasını kavramadan, IQ testi çözmeden bu testi açmayın. Kalırsınız benden demesi.

3) Yukarıda yer alan testlerden %40 üzeri başarı sağlamış iseniz size mail geliyor ve telefon ile mülakata davet ediliyorsunuz. Ben testleri geçtiğim için 2 gün sonra aradılar. Mülakat Ümraniye'de Finansbank Genel Merkezi'nde yapılıyor mülakata minyon tipli, esmer, güzel bir bayan ve asil duruşlu ciddi operasyon sorumlusu girdi. İşte tam burada film kopuyor arkadaşlar. Mülakat içeriği açıklanıyor. O stresle heyecan yapmamalısınız. Ben heyecan yaptığım için kalakaldım. En basit faiz hesaplamasını bile yapamadım. Konuyu dağıtmadan mülakat içeriklerini açıklıyorum. İki sorudan oluşan bir yazılı sınav var. Yaklaşık 10 dakikanız var yanlış hatırlamıyorsam. Size bir formül veriliyor. 46 günlük brüt faizin %8.25 TL olduğu belirtilerek kişinin toplam parasının 20.000 TL olduğu değerlerde bir faiz hesaplama sorusu var. Heyecan yapmazsanız bu soruyu yapabilirsiniz.

4) Evet arkadaşlar 10 dakika içerisinde çözmeniz gereken sınava geldik. İkinci soruda Finansbank Enpara.com hakkında bir metin veriliyor. Bu metin içerisinden 4 cevap isteniyor sizlerden. Bunların ilki Finansbank neden zengin faizi veriyor, ikincisi Enpara.com kayıt yapılabilmesi için şubeden hesap açılması gerekir mi, üçüncüsü Enpara.com hakkında genel görüş değerlendirmesi ile alakalı buna benzer bir soru, dördüncü şıkkı maalesef hatırlamıyorum. Ama bu aşama kolay arkadaşlar, sayfadaki metinde bu soruların cevapları var. Yani gitmeden Enpara.com ve Finansbank hakkında araştırma yapın, yine sizin bilginiz olsun. Bu size artı puan kazandırır.

5) Sınav süresi sona eriyor ve kağıtlarınızı insan kaynakları personeli alıyor. Bunun hemen ardından size tek sayfada X müşterinin bir sorunu anlatılıyor. Bu sorunu grup mülakatında sizlerle birlikte mülakata giren 3-4 kişi ile konuşarak çözüme ulaştırmanız isteniyor. Ezber ve öğrenme yeteneğim sayesinde sorunu aklımda tuttum arkadaşlar. Kısaca özeti şu şekilde: Bankanın X müşterisinin kredi kartına hırsızlık sigortası kapsamında sigorta yapılıyor ve bu sigortalama durumundan müşterinin haberi olmadığı için müşteri çağrı merkezini arıyor ve iptalini talep ediyor. Müşteri temsilcisi ise iptal ettiğini belirterek ödediği 2 ekstre bedelindeki sigorta ücretlerinin hesabına yatacağını söylüyor. Bu çözüme nasıl bir çözüm dersiniz? Kişisel yorumum, sorun birçok nedenden kaynaklanabilir. Kök nedenlerine inebilirsiniz mülakatta olumlu bir izlenim sağlamak istiyorsanız. İlk söz hakkını siz alın kısaca konuyu özetleyin, önerileriniz ve sorularınız varsa bana yönlendirmenizi rica ediyorum şeklinde diyaloglar kurun. Bu size insan kaynakları karşısında artı puan kazandıracaktır. Arada zamanın kısıtlı olduğunu belirterek yine artı puan alabilirsiniz. Biz şu şekilde çözümledik: Sorunu hatalı tanımlanan sigorta iptal edilerek müşteriye hoşluk senaryosu sağladık. Bir miktar para puan verilebilir dedik. Tabi ki basit bir çözüm, siz daha yaratıcı çözümler bulabilirsiniz.

6) Bu aşama sonrasında biz mülakat odasında 3 kişiydik. 1 arkadaşımız içeride kaldı, bizlerden ise kapının önündeki sandalyelerde oturup beklememiz istendi. Bu aşama klasik mülakat aşaması gibi. CV üzerindeki kişisel bilgiler ve iş hayatınızla alakalı sorular soruluyor. Bunların yanında güçlü yönleriniz nelerdir, sorusu soruluyor. Bunu tercihe göre cevaplayabilirsiniz, ama benden demesi dürüst olun. Zayıf ve geliştirmeniz gereken yönler soruluyor. Mülakatın seyri bu şekilde. Mülakat sonunda 2 haftalık değerlendirme sürecinin olduğu belirtiliyor. Eğer mülakat olumlu ise size telefonla iş teklifinde bulunulacağı bildiriliyor. Bunun neticesinde başlamanız kesinleşirse 45 günlük bir eğitime tabi tutulacağınız bildiriliyor. Eğer görüşmeniz olumsuz ise size mail ile bilgi verileceği belirtiliyor.

Sormak istediğiniz sorular olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Mutlu olun, mutlu yaşayın.

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
88 Kişi
0 Kişi