Şirketlere Özel

Ford Otosan Yorumları
— 141 yorum ve 2256 anket sorusu

İşkolig Puanı
2,8
Alt Puanlar
Kariyer Fırsatları 2.9
Maaş ve Yan Haklar 2.9
İletişim 3.0
Çalışan Motivasyonu 3.0
Takdir-Geribildirim 2.8
Üst Yönetim 2.7
İş-Yaşam Dengesi 3.2
Adalet ve Saygı 2.6
Şirket Çalışanları
 
Nötr
196 Ford Otosan Çalışan Yorumu

"Otomotiv sektörü için güzel tecrübeler edinebileceğiniz bir yer."

Olumlu Yönler

Sosyal olanakları, Gölcük ve Yeniköy olmak üzere iki fabrikaları olduğu için iki fabrikaya da farklı servisler kalkıyor. Gölcük servisinizi kaçırdığınızda diğer Yeniköy servisine yetişebilme olasılığınız yüksek. Fabrika çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödül aldığında banka hesaplarınıza fabrika 300-1400 lira arası değişen paraları yatırabiliyor.

Olumsuz Yönler

-Vardiyalı çalışma sistemi, içerisinde çalışırken çok yoğun çalışıyor ve stresli olabiliyorsunuz.
-Her gün ufak veya büyük aksilik yaşama ihtimaliniz yüksek.
-Molalar 10 dakikayı geçmiyor genelde vardiyalı çalışmada. Yani sabah işe kahvaltı yapmadan geldiyseniz 10 dakikanız var kahvaltı yapabilmek için.
-Çalıştığınız hat ve özelikle montaj araç iç kısımları montajında üzerine basıp çalıştığınız platform gün içerisinde yöneticilerin aldığı kararlar doğrultusunda hızlandırılıyor. Bu hızlanma sonucu işinizi yetiştirememe veya bir yere takılıp düşme riski yükseliyor. Bunun yanı sıra hattın hızlandığı fark ettiğinizde sizde otomatik olarak aşırı stres baş gösteriyor. Bu stres gün içerisinde işten çıkıp ev vardığınızda bir kaç saat sürebiliyor.
- Tuvalet veya aşırı sigara içme ihtiyacınız olduğunda yerinize bakacak biri yok, grup liderleri,proses koçları çok nadir yerlerinize bakabiliyor. Tuvalet veya sigara ihtiyacınızı yakında çalışan arkadaşlarınızla konuşup işinizi onlara devredip giderebilirsiniz.
-Özelikle yeni gelen işçilerin sabit çalıştıkları yer olmuyor, kadrolu işçi izin aldığında vb. durumlarda bu izin alan kişilerin yerlerine yeni gelenler veriliyor ve bir saat süre kadar yapılacak işi gösterip, yeni gelen kişiyi bilmediği bir proses de çalışmak zorunda bırakıyorlar. Bu yeni iş başı yapan insanlar için son derece stresli ve olumsuz bir durum.
-Sağlık sorunlarınızdan dolayı sürekli olarak fabrika revirlerini meşgul ettiğiniz tespit edildiğinde fabrika sizi anında işten çıkarabiliyor bu durum sözleşmeli ve kadrolu herkes için geçerli.
-Sağlık sorunlarınızdan dolayı rapor alıp, işe gelmeyen kişi, raporu bittiğinde işe geldiğinde, iş arkadaşlarının bakış açıları olumsuz yönde değişiyor. Çünkü rapor alan kişinin yerine çalışacak ekstra bir kişi yok, bu durum çalıştığınız bölümü sıkıntıya soktuğu için iş arkadaşlarınızı olumsuz etkiliyor.
-Genelde grup liderleri ve proses koçları iyi insanlar fakat sizi sömürmeye çalışan ve sömüren tipleriyle karşılama olasılığınız yüksek. Grup liderlerine veya proses koçlarına bir kere bir şey için evet dediyseniz kolunuzu zor kurtarırsınız.
-Atölye şefleri çoğu yerde işçiye karşı kaba ve ses tonlarıyla sorunlu kişiler, yöneticiler etraflarında yokken somurtur ve sağ sola bağırırlar. Şahsınıza karşı en ufak hakaret vb. yapamazlar fakat işinizde aksilik olduğunda yanınıza gelip bağırarak konuşurlar. Bu gibi tipler genelde montaj kısımlarında mevcut, diğer kısımlarda bu tür olaylara pek şahit olmazsınız.
-Amirleriniz ve iş arkadaşlarınız sizin kadroya geçip geçmediğinizi bilmezler, amiriniz size kadroya kaldığınızı ve değerlendirmenizin iyi olarak sonuçlandığını ''okey'' aldığınızı söylemiş olsa bile inanmayın. Sözleşme bitimine bir iki gün kala toplu olarak işten çıkarılmalar başlıyor. Genelde işten çıkarmalar saat 14.30 sonrası başlıyor fabrikada. Size uzattıkları kağıtları imzalamak zorunda bırakılıyorsunuz, imzalamadığınız sürece odadan ayrılmanıza izin vermiyorlar. Kağıtları imzaladıktan sonra sadece güvenlikçiler ile birlikte soyunma odasına gidebiliyorsunuz. İş arkadaşlarınıza veda etmenize veya helallik almanıza kesinlikle izin verilmiyor. İzin vermeme sebepleri sizin çevrenize veya araçlara zarar verme olasılığınız imiş.
-Fabrikada inanılmaz bir dedikodu var, dedikodu yapmayan insan bile duydukları karşısında şoke uğrayabiliyor.

Üst Yönetime Öneriler

İşçi alırken, sözleşmeli işçi arıyoruz yerine geçici çalışacak işçi aramanız sizin ve işinizde çalışacak insanlar için daha iyi olur. Sözleşmeli ile geçici işçi arasında büyük fark var. İlanlarınızı hazırlarken ''geçici işçi'' aradığınızı vurgulayın.
İnsanlara Türkiye'de ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapamazsınız, işe bilerek aldığınız kaba ve ses tonlarıyla sorunlu olan atölye şeflerine karşı önlemler alın.
Türkiye'de insan gücünü sömürmeye son verin, insanları yaşattığınız sinir ve stres insanların hatıralarında unutulmayacak yer edinebiliyor.
İnsanların veda edebilme ve helallik haklarını ellerinden almamaya özen gösterin.

Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
0 Kişi
0 Kişi
İşkolig Puanı
3
"Keyifliydi"

Yorumun devamını okumak için lütfen Üye Olun veya Giriş yapın

Üye Olun veya Giriş yapın
"Harika ve cok ogretici"

Yorumun devamını okumak için lütfen Üye Olun veya Giriş yapın

Üye Olun veya Giriş yapın
"Mükemmel bir iş ortamı"

Yorumun devamını okumak için lütfen Üye Olun veya Giriş yapın

Üye Olun veya Giriş yapın
"İyi"

Yorumun devamını okumak için lütfen Üye Olun veya Giriş yapın

Üye Olun veya Giriş yapın