Şirketlere Özel

Satınalma Mühendisi Mülakatları

26.06.2013

ENKA İnşaat - Satınalma Mühendisi Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Ağustos 2012
Toplam Süreç: 7 Gün

İnsan kaynaklarıyla yapılan ilk görüşmede bilgisayar karşısında İngilizce testine tabi tutuldum. Daha sonra ilgili birim yöneticisiyle görüştüm. Profesyonel bir yaklaşımları vardı. Daha sonrasında şartlar uyuşmadığı için teklif yapılmadı.

Mülakat Soruları (1)

Dünya'nın her yerinde çalışabilir misin?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
0 Kişi
4 Kişi
07.04.2013

Ford Otosan - Satınalma Mühendisi Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Zorluydu Ortalama Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Mart 2013
Toplam Süreç: 10 Gün

İlk olarak telefonla arandım. 1 Hafta sonrasına randevu aldım. İlk mülakatta kişilik testi doldurdum. Sonrasında 15 dk kısa cevaplı sorular. Grup çalışmasına yatkın mısın gibi. 3 gün sonra arayıp değerlendirme merkezine çağırdılar. Değerlendirme merkezinde 50 soruluk 1 saat süren mantık sorularından oluşan bir test. Örneğin ahmet şahinden büyük değil recepten büyük özkan en büyükleri mustafa en küçükleri bunları sıralayın gibi sorular soruluyor.  Sonrasında bir konu veriyorlar ve 6 kişi okuyup jüri önünde konuyu tartışıp bir karara varmanı istiyorlar. konuyu okumak 20 dk, tartışmak 40 dk. bizim konu şöyle idi: Bir otomobil firması lüks araç üretiyor. küçük araç pazarına giriyor. yalnız bir dergide aracın problemli olduğu yayınlanıyor ve araçlar geri çağrılıyor. sorun gideriliyor ama firma ne yaparsa yapsın satışlarını artıramıyor ve bir karar aşamasına geliyor. üretime devam mı edelim üretimi mi durduralım. devam edersek nasıl edeceğiz. ve firma uzman olarak bize danışıyor ne yapalım diye?

Grup tartışmasından sonra bireysel sunum yapmanı istiyorlar. konu bir kot firması var levi's gibi. kaliteli kot üretiyorlar. türkiyede aktifler ancak son zamanlarda pazar payları daralıyor. firma da tekrar pazar payını artırmak için 3 yıllık plan hazırlıyor. bunu size soruyorlar nasıl bir plan hazırlanmalı diye. 1 saat çalışıp 10 dk maks sunum yapıyorsunuz.
ben mülakatı geçemedim 3-4 gün sonra mail attılar. tavsiyem yırtıcı olun aktif olun. Okuduğunuz metinleri iyi analiz edin. Ayrıntıları kaçırmayın tekrar tekrar okuyun.

Mülakat Soruları (2)

levi's gibi bir kot firmasının pazar payını artırmak için 3 yıllık bir plan hazırla. 1 saat çalış 10 dk sun

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
32 Kişi
1 Kişi
12.07.2015

Hyundai Assan - Satınalma Mühendisi Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Nisan 2014
Toplam Süreç: 14 Gün

Mülakat hemen İngilizce olarak başladı. 10 dk kendimden bahsettikten sonra Türkçe olarak devam etti. İngilizce olarak kendimden bahsetmem istendi. Türkçe de ise nasıl bir insansınız, en sevdiğiniz huyunuz, en sevdiğiniz aile bireyi, dürüst müsünüz, içki sigara kullanıyor musunuz gibi tamamen kişilik üzerine sorular soruldu.

Mülakat Soruları (1)

Babanızın en sevmediğiniz huyu nedir? Kendinizin en sevmediğiniz huyu nedir?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
6 Kişi
1 Kişi
30.10.2013

Ford Otosan - Satınalma Mühendisi Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Eylül 2013
Toplam Süreç: 30 Gün

Kariyer sitesinden yapmış olduğum başvuru neticesinde çok da uzun sürmeyen bir zaman aralığından sonra telefonla mülakata çağrıldığım bilgisini aldım. Mülakat'ın İzmit'te Ramada Plaza'da olacağını, benden başka 5 kişinin daha olacağını ve mülakatı değerlendirme merkezinin yapacağını söylediler. 5 saat gibi uzun süren bir görüşme gerçekleşti. Bu 5 saat içerisinde ilk önce bizi yuvarlak masa etrafına topladılar. Bu masada 1 buçuk saat gibi bir zaman diliminde 4 sayfalık bilgilerimizin yer alacağı (üniversite, staj bilgileri, iş deneyimleri, referanslar vb.) form doldurduk, sonrasında 50 soruluk sözel ve sayısal mantık soruları içeren test'i yanıtladık. Sonrasında bir otomobil markasının vaka analizini yapmamız için herkesin tek başına çalışacağı 20 dk çalışma süresi verdiler, sonraki 40 dk yuvarlak masa etrafında konuyu tartışıp bir sonuca varmamızı ve sunum yapılacak noktaya getirmemizi istediler.(burada sunum yapmadık) Bunlar yapıldıktan sonra 10 dk mola verildi. Molanın ardından 1 odaya alındık ve büyük masa etrafında oturduk. Yaptığımız vaka analizindeki değerlendirmelerimizi ölçmek için 5-6 soru içeren bir kağıt verdiler ve bunları yanıtlamamızı istediler. Arkasından bu sefer herkesin yine tek başına çalışacağı başka bir konu + 1 saat çalışma süresi verdiler. 1 saat sonunda sunum yapmamızı istediler ve dağıttıkları sunum kağıtlarına sunumumuzu hazırladık. Herkes 10 dk arayla sunumlarını yaptı. Olumlu veya olumsuz dönüş yapacaklarını bildirdiler ve o gün için mülakat sonuçlanmış oldu. Ertesi gün mail adresime 240 soruluk kişilik envanter testi gönderildi ve sistem üzerinden cevaplanan bir testti. Doldurdum ve sisteme kayıt edildi. 1 hafta olmadan sürecin olumlu sonuçlandığını söylediler ve İngilizce mülakatı için tekrardan çağrıldım. İngilizce mülakat bilgilerini mail yoluyla gönderdiler. İngilizce mülakatı İstanbul'da British Side dil okulunda gerçekleşti. 1 saat süren 100 soruluk kolaydan zora giden bir testti. Test bitiminde 5-10 dk arasında değişen çok kısa İngilizce sözlü mülakat oldu. Mülakatı yabancı hocalar yapıyordu. O gün konuşmada biraz heyecan yaptım ve bildiğim kelimeler dahi aklıma gelmedi ve akıcı konuşamadım. Mülakattan sonra ertesi gün sonuçların şirkete gönderileceği söylendi. Aradan 1-2 hafta geçtikten sonra mail yoluyla olumsuz sonuçlandığı bilgisini aldım. En son olarak mülakat hakkındaki fikirlerim şunlar olabilir: İlk mülakat süreci güzel ve eğlenceliydi. İngilizce mülakat da aynı şekilde tecrübe kattı fakat konuşma olarak takılıyorsanız ve akıcı konuşamıyorsanız biraz sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Kurulan cümlelerin yapısına dikkat ediyorlar, İngilizce seviyesi olarak upper-intermediate arıyorlar, ben intermediate olduğum için olumsuz sonuçlandı. Herkese bol şans dilerim.

Mülakat Soruları (1)

Bir otomobil markasının X1 modeli için satışlar nasıl arttırılabilir?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
6 Kişi
0 Kişi
13.03.2014

Hyundai Assan - Satınalma Mühendisi Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Kolaydı Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Şubat 2014
Toplam Süreç: 2 Gün

Hyundai Assan fabrikasına İK bölümünden referans olarak gösterdiğim biri sayesinde CV'mi elden teslim etmem üzerine hemen çağrıldım. Parça geliştirme mühendisliği bölümü için görüşeceklerini söylediler önce. Ben de tasarım dizayn gibi konularda çalışacağımı zannettim ama satın alma bölümü olduğunda şaşırdım. İlk önce bölüm müdürleriyle mülakata girdim. Teknik bilgi sorulmadı sadece yaptığım stajlardan birini anlatmamı istediler. Sohbet havasında geçti. Kendimi İngilizce tanıtmamı istediler. Bu sırada benle ilgili merak ettikleri konuları İngilizce olarak sordular. 2 gün sonra tekrar çağrıldım. Bu sefer İK müdürü ile görüştüm. Yine sohbet tarzındaydı ama tuzak soruları vardı. Beni biraz zorladı. Bazen üzerime çok gelip stres altındaki durumumu ölçmek istedi sanırım. Espriye verip geçiştirmek çok işime yaradı. Sonrasında 1 saat sonra Koreli bir yöneticiyle %100 İngilizce bir mülakat gerçekleştirdim. Sağ olsunlar bölüm müdürleri de görüşmeye katıldı ve bazı konularda destekçim oldular. Maaş beklentisi gibi. Mülakatların hepsi İK bölümündeki toplantı salonlarında gerçekleştirildi. Yalnız Türkiye'deki saygın üniversitelerin birinden yüksek ortalamayla mezun olup çift anadal yapmam iyi firmalarda staj yapmam Korelinin pek ilgisini çekmedi. Tecrübesiz oluşum üzerinde durdu. Yapacak bir şey yoktu. İlk mülakatımdı. Olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş olmadı hala beklemedeyim.

Mülakat Soruları (4)

Babanı seviyor musun? Babanın sana en çok öğütlediği konu nedir? İyi insan nedir? En son ne zaman kavga ettin? İyi insanın tanımı sence nedir? (IK müdüründen)

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
14 Kişi
0 Kişi