Şirketlere Özel

Planning & Logistics MT Mülakatları

11.10.2013

Unilever - Planning & Logistics MT Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Zorluydu Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Temmuz 2013
Toplam Süreç: 7 Ay

Başvurumu şirketin online başvuru sayfasından yaptım. Doldurulması gereken ingilizce başvuru formundaki sorulara, Unilever yetkinlikliklerine sahip olduğunuza dair ipuçları veren örnekler vermeniz gerekiyor. Örneğin, kendinizi doğru ifade edebiliyor musunuz, insanlar üzerinde etki sahibi misiniz, grup çalışmalarında ortaya çıkan sorunlarda ne tür bir tavır aldınız, liderlik gösterdiğiniz durumlar var mı gibi...

Başvuru formları yeterli olarak görülen adaylar ilk mülakata çağrılıyorlar. İlk mülakatta karşınızda, başvurduğunuz departmanda çalışan iki üst düzey yetkili bulunuyor. Çoğunlukla, başvuru formundaki sorulara oldukça benzer sorular soruluyor. Bunların yanında 1-2 tane de ek soru soruluyor. Bu nedenle başvuru formunuzu dikkatlice okuyup mülakata girmeniz yararlı olacaktır. Mülakatın bir bölümünde herhangi bir konu hakkında İngilizce konuşur musunuz denerek İngilizceniz kısa bir süre test ediliyor. Bunun dışında tüm sorular Türkçe soruluyor ve Türkçe cevaplanıyor. Mülakatı yapanlar sürekli not tutuyorlar. Ancak bu durumun sizde bir strese neden olmasına gerek yok. Zaten her adayda bu şekilde davranıyorlar.

Bu mülakatınız olumlu sonuçlanırsa telefonla aranıyorsunuz. Ancak aranmadığınız durumda siz de mülakatınız ile ilgili bilgi almak için arayabilirsiniz. Mülakatı olumlu sonuçlanan adaylara Üçüncü ve son aşama olan Selection Board için gün veriliyor. Ancak ilk mülakat ile Selection Board arasında geçen süre çok uzun olabiliyor.

Son aşama olan Selection Board; sabah 09:00'dan akşam 17:00'a kadar süren oldukça yoğun bir süreç. Gün boyunca enerjik olmanız gerekir diye düşünüyorum. Aynı departman için başvuran 6 adaya; bireysel olarak çözmeleri gereken iki tane case study veriliyor. Adaylar case studyler ile alakalı dokümanları inceleyerek, yazılı olarak raporlarını hazırlıyorlar.
Bireysel case study çözümü yapıldıktan sonra, adaylar discussion odasına geçiyorlar ve selectorlar ile tanışıyorlar. Selectorlar; uzun süredir Unilever'de çalışan yüksek kademedeki çalışanlar. Sonrasında adayların verilen case studye bireysel olarak hazırlanmaları için belirli bir süre veriliyor. Daha sonra da toplantı odasında grup olarak tartışılması ve bir sonuca varılması isteniyor. Bu süreçte adaylar ortada bulunan yuvarlar masada çözümlerini sıralarken ve tartışırken etraflarında bulunan sandalyelerde selectorlar onları gözlemleyerek not alıyorlar.
Gün boyunca adaylara verilen tasklerden biri de yine bireysel olarak bir çalışma yapmaları ve ardından da 2 Selector'a yaptıkları çalışma ile ilgili 10 dakikalık Türkçe bir sunum yapmaları isteniyor.
Gün sonunda 1 saate yakın bir bekleme süresi sonunda bir selector tüm adayları teker teker çağırıyor. Gün boyunca yapılan grup çalışmaları ile ilgili bir feedback isteniyor. Ardından adaylar tekrar bir süre bekletiliyor ve tekrar teker teker çağrılarak sürecin olumlu veya olumsuz olduğu sonucu söyleniyor. Yani gün sonunda kabul edildiniz mi edilmediniz mi belli oluyor. Gün sonunda teklif alsanız da almasanız da, selection board sizin için oldukça faydalı bir gün deneyimdir. Gün boyunca farklı bir bakış açısına sahip olduğunuzu, verilen caseleri doğru şekilde anladığınızı ve verimli bir değerlendirme yaparak faydalı sonuçlar elde ettiğinizi göstermeniz gerekiyor. Bol şans diliyorum.

Mülakat Soruları (3)

Karmaşık bir datayı analiz ettiğiniz bir duruma örnek verir misiniz?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
40 Kişi
0 Kişi
15.05.2014

Unilever - Planning & Logistics MT Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Zorluydu Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Nisan 2014
Toplam Süreç: 30 Gün

Unileverin kendi sitesinde formu doldurdum ve mart ayının ilk haftası yüzyüze mülakata çağırıldım. Gitmeden önce online olarak doldurduğum soruların cevaplarını büyük ihtimal yine sorulacak diye tekrar gözden geçirdim. Benim başvurduğum üretim departmanı içindi ve karşımda iki üretim departmanından yönetici bir de insan kaynaklarından çalışan vardı. Genel olarak formda doldurulan sorular soruldu, üzerine ek olarak neden üretimi istediğim anlatmam istendi. Gayet rahat bir soru cevap süreciydi. Son olarak e hadi bir sorumuza da ingilizce cevap ver dediler ve sordukları soru gayet basitti. Yüzyüze mülakattan 10 gün sonra telefonda mülakatı geçtiğimi ve selection board tarihi için aranacağım belirtildi ve tam bir ay sonra tarih belirlendi. Selection board, sabah 8den itibaren başlayan 3 case study ve 2 group discussion içeriyordu. İlk ve son case studylerin hemen ardından group discussion yapılırken. ikincisinin ardından bireysel yöneticilere sunum yapıldı. Sizi orada öne çıkaran discussiondaki performansınız çünkü günün sonunda benim sesimi çok duyamadıkları, bir başka arkadaşımı ise sesini duymalarına rağmen risk alamadığını gördükleri için teklif yapmadılar.

Mülakat Soruları (1)

Herhangi bir çalışmanda karışık bir data analiz ettin mi?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
0 Kişi
0 Kişi
23.04.2014

Unilever - Planning & Logistics MT Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Kolaydı Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Mart 2013
Toplam Süreç: 180 Gün

Önce online bir form dolduruyorsunuz. 6 ay sonra sizi arayıp ertesi gün mülakata çağırıyorlar. Mülakatta 2 tane başvurduğunuz departmandan kişi ile 30-40 dk görüşüyorsunuz. Sohbet havasında geçiyor. Mülakattan 2 gün sonra arıyorlar, olur da benim gibi o telefonu duymayıp açmazsanız bir daha aramıyorlar.

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
4 Kişi
1 Kişi