Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Yöneticinize söyleyecekleriniz mi var?

Aysu Nizamoğlu - 19.05.2013

Yöneticiniz ile terfi, unvan değişikliği veya çalışma saatleri gibi birçok konuda konuşmak istiyor olabilirsiniz. Ancak konuya nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Şunu unutmamalısınız ki yöneticinizin en önemli önceliklerinden biri sizin iş yerinizde, işinizi iyi yapacak kadar mutlu olduğunuzdan emin olmaktır. Aksi takdirde herkes kaybeder. Yöneticinize her zaman saygı ile yaklaşın ve yalakalık etmemeye çalışın.

 1. Bir görüşme ayarlayın.

  Yöneticinizle konuşmak için koşturma arasında bir zaman tercih etmeyin. Sakin ve yeterli zamanın olduğu bir ortamda konuşmak daha pozitif sonuçlar doğuracaktır.

 2. Ne yapmak istediğinizden emin olun ve kanıtları toplayın.

  Yöneticiniz ile konuşmaya gittiğinizde sadece sorunları anlatmak için gitmeyin. Elinizde çözüm önerileri de olsun. Konu zam veya terfi olabilir. Konuşmak istediğiniz konunun ana hatlarını, faydalarını ve gerekebilecek tüm adımların resmini çizebileceğinizden emin olun. Fikirlerinizi desteklemek için sahip olabileceğiniz tüm kanıtları, verileri toplamayı ihmal etmeyin.

 3. En kötü senaryoya hazırlanın ve sakin olun.

  Yöneticiniz bahsettiklerinizi sıfır ilgi ile dinleyip kesip atabilir. Veya dikkatle dinlemeden reddedebilir. Böyle bir duruma hazırlıklı olmanız dik durmanızı ve kendinize olan güveninizi göstermenizi sağlayacaktır. Sakin tavrınız ile anlatmak istediğinizi dinletmeniz daha kolay olacaktır.

 4. İddialı ve dayanıklı olun.

  Konuya başladığınızda aldığınız ilk cevap negatif olur ise hemen vazgeçmeyin. Elinizde sağlam ve doğru kanıtlar olduğundan emin olun ve fikrinizi en iyi şekilde savunun.

 5. Neden sormayı unutmayın.

  Aldığınız en son cevap hayır olur ise nedenini mutlaka sorun. Aldığınız bu cevabın nedeni geçici bir engelden kaynaklanıyor olabilir. Yeterli zaman sonra konuyu tekrardan gündeme getirebilirsiniz.

Yöneticiniz size hayır deme veya yanıt vermeme hakkına sahiptir. Ancak aynı şekilde sizde talep etmek veya sormak hakkına sahipsiniz. İnisiyatif almaktan korkmayın. Değişimler alınan riskler ve inisiyatifler ile gerçekleşecektir.

 

Aysu Nizamoğlu

2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Mezuniyetinden itibaren MY Executive şirketinde İşe Alım Danışmanlığı konusunda uzmanlaştı. Şirketlerin ihtiyaçlarını analiz ederek onlara en uygun adayın bulunması için öncelikle araştırma olarak bir çok farklı süreçte görev aldı. Bugüne kadar yüzlerce orta ve üst düzey yönetici ile temastan referans kontrolü aşamasına kadar birçok adımın uygulanmasında sorumlu olarak çalıştı.

Şu anda özel sektördeki kariyerinde başarıyla ilerlerken, İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yöneticiliği eğitimi almaya devam etmektedir.

Geri Dön