Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Yanlış bir kariyer planı mı yaptınız? Geri adım atmak için 3 yol

İşkolig Ekibi - 23.05.2012

Hayatınız boyunca, kariyerinize giden yolda doğru adımlar atmak için her şeyi yaptınız.


Lise dönemlerinizde doğru bir iş ve kariyere sahip olmak için en uygun üniversiteyi hedeflediniz. Geleceğiniz konusunda belki baskıcı ama iyi niyetli olan anne ve babanız size bir gün bir doktor, avukat veya iş sahibi olacağınızı söyledi durdu. Üniversiteye girdiğinizde, rehberlik danışmanlarınız branşınıza uygun dersleri seçmenize yardımcı oldular.


Gerçek dünyayla karşılaştığınızda, herkesi memnun etmek için çok çalıştınız ve kariyeriniz uğruna masanızın üzerine konulan her işi, yüzünüzde büyük bir gülümsemeyle yaptınız.


Ta ki bir gün uyanıp kendinize "ben ne yapıyorum? yapmak istediğim iş bu değil" diyene kadar. Bir de bakmışsınız bütün hayatınız başkalarının seçimleri doğrultusunda gelişmiş. Peki, bu kariyeri neden seçtiniz? Çünkü kolay, bol kazançlı ve saygın olduğu için. Haksız mıyız?


Şimdi senelerdir yapmakta olduğunuz bu işin, sizin istediğiniz kariyer olmadığını anladınız. Daha da kötüsü gerçekten ne yapmak istediğiniz konusunda hiç bir fikriniz yok.


Fakat bu tamamen sizin suçunuz değil, günümüz sisteminde bir hata var. Öğrenme süreçlerine, prosedürlere, kurallara, yönergelere, varsayımlara ve beklentilere harcadığımız o uzun saatleri, kariyerimizi başarıya götüren etkenlerin en önemlisini anlamak için harcamıyoruz. Bu önemli etken ne mi? Tabiki SİZ!


Peki, kendinizi anlamanız, sizi hayata döndürecek olan işi bulmanızda size nasıl yardımcı olabilir? Odaklanmanız gereken en önemli 3 unsur; gücünüz, kişiliğiniz ve tutkularınız.


1. Güçlü yönlerinizden yararlanın.


Nelerde iyi olduğunuzu bulun. Güçlü yönlerinizi geliştirmeye çalışmak, zayıf yönlerinizin üzerine gitmekten daha yararlı olacaktır. Ayrıca kendinize, bu yönlerinizden faydalanabileceğiniz proje ve görevler bulun. Kişisel SWOT analizi ve AKK Yönetimi bu konuda kendinizi eğitebileceğiniz en önemli araçlardandır.


2. Kişiliğinize güvenin.


Çoğumuzun bildiği gibi "hepimiz eşsiz bireyleriz" ve bu klişeleşmiş söz doğru! Kişiliğiniz değiştirebileceğiniz ve değiştiremeyeceğiniz özelliklerinizin bir kombinasyonu ve bu genetik olarak sizin bir parçanız.


3. Tutkularınızı değerlendirin.


Tutkularınız hakkında çok sık karşılaşılabileceğiniz bir soru var; "yaptığınız iş için para almıyor olsaydınız ne yapardınız?" Cevabınız ne olursa olsun vazgeçin.


Neden mi? Çünkü tutkularınızı iyi bir kariyere dönüştürebilmeniz için mutlaka karşılığını almanız gerekir.


Bir de kendinize şu soruyu sorun; " Severek yaptığım ve insanların beni bu konuda övdüğü şeyler nelerdir?" Bunun cevabı size, paraya dönüştürebileceğiniz bir fikir verebilir.


Eğer kendimizi değil başka insanları mutlu etmeye odaklanırsak, yaptığımız işten asla tatmin olamayız. Kendi kaderimiz üzerindeki kontrolümüzü kaybedebiliriz. Fakat kendimizi anlar ve buna göre eğitirsek, doğru kararlar verebileceğimiz bir temel inşa etmiş oluruz.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön