Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Yahoo! CEO Skandalından Çıkarılabilecek 4 Ders

İşkolig Ekibi - 28.06.2012

Ocak ayında işe alındı, Mayısta işten çıkarıldı. Scott Thompson'ın kısa süreli Yahoo! macerası, özgeçmişindeki yalanlar ortaya çıktıktan sonra istifasıyla sona erdi.

Bir Yahoo! yatırımcısı, Thompson'ın özgeçmişindeki bilgisayar bilimleri derecesinin aslında var olmadığını kanıtladı. Tabi ki bu büyük yalan Thompson'ın işine ve bütün bir yaşamına mal oldu.


CV'yi olmayan şeylerle doldurmak ve şişirmek günümüzde artık olağandışı olmaktan çıktı. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre Amerikalıların yüzde 8'i hazırladıkları CV’de abartıya kaçtıklarını ve süsleme yaptıklarını söyledi. Bunların da yüzde 27'si bu yalanların ortaya çıkmasıyla işlerinden çıkarıldıklarını belirtti. İşte bu özgeçmiş skandalının sonrasında, CV’lerde abartıya kaçmanın yaratacağı talihsiz sonuçlardan kaçınmak için dikkat edilmesi gerekenler:


1. Asla yalan söylemeyin.

Eğer bu büyük utanç iş arayanlara bir şeyler öğretecekse bu yeterince açık olmalıdır. İnsan kaynakları çalışanları - özellikle büyük şirketlerin insan kaynakları departmanları - özgeçmişinizdeki her ayrıntıyı inceleyebilmek için tüm imkân ve araçlara sahipler. İK profesyonelleri, geçmişinizi araştırma, önceki sorumluluklarınızı ve başlangıç/bitiş tarihlerini onaylamak için eski işverenlerinizle iletişime geçme imkânına sahiptir. Ayrıca, İK uzmanları isminizi Google'da aratabilir, eğer varsa Facebook ve Twitter hesaplarınızı inceleyip, özgeçmişinizle karşılaştırabilirler.


2. Farkı bilin.

Hiç şüphesiz ki, iş arayışı rekabeti de yanında getirir. Yüzlerce adayın, aynı pozisyon için can attığı bir pazarda, kendinizi bir adım öne geçirmeniz, hayati önem taşır. Rakiplerinizin arasından sıyrılmanız için takip etmeniz gereken 2 yol var; CV'nizi geliştirebilir ya da onu yalanlarla doldurabilirsiniz. Özgeçmişinizi geliştirmeniz demek, geçmiş deneyimlerinizi en ince ayrıntısıyla anlatmanız ve bu deneyimlerin size kazandırdığı yeteneklerden bahsetmeniz olabilir. Ayrıca CV'nizi başvurduğunuz pozisyona göre uyarlamanız çok önemlidir. Yalanlar ise sadece başınızı derde sokar.


3. Üzerinizdeki ilgi ne kadar fazlaysa, yalanlar da o kadar büyük olur.

Üstlendiğiniz rol ve bunun başkaları üzerindeki etkileri her zaman çok önemlidir. Tabi ki herkes başarılı olmak ister fakat bu başarının süresi ve devamlılığı itibarınıza bağlıdır. Eğer yönetici düzeyinde bir pozisyona başvuruyorsanız, kimlik bilgilerinizin tarihi ve geçerliliğinin belirtilmiş olması kritik bir önem taşır. Fortune 500 CEO'larından biri olan Scott Thompson da gerçek dışı kimlik bilgilerinin ortaya çıkmasıyla, elinde bulundurduğu liderlik rolünü tamamen kaybetti ve başka bir liderlik pozisyonuna geçme olasılığı neredeyse kalmadı.


4. Harekete geçin.

Eğer CV'nizin bir desteğe ihtiyacı olduğunu düşünüyor veya belirli niteliklerinin eksikliğini hissediyorsunuz, işte size çözüm; bu konuda hemen bir şeyler yapın! Hiç bir zaman becerilerinizi geliştirmek ve bilgi birikiminizi genişletmek için çok geç değildir. Değerinizi arttırmak için internet üzerinden ücretsiz seminerler bulabilir, çevrimiçi etkinliklere katılabilirsiniz veya bir kaç ders alabilirsiniz. CV'nize yeni bir boyut kazandırmak için çeşitli etkinliklerde gönüllü olabilirsiniz. Unutmayın, mesele deneyim kazanmak ise çözüm için seçenekleriniz sınırsızdır. Eğer CV'niz mülakatınızı başarıyla sonuçlandırabilecek kadar yeterli değilse bile, buna çeki düzen vermek için kendinize her zaman dürüst bir yol seçin.


Mark Twain'in ünlü bir deyişinde belirttiği gibi "Eğer doğruları söylerseniz, söylediklerinizi hatırlamak zorunda kalmazsınız". CV'niz tamamen sizle ve niteliklerinizle ilgilidir. Kendinize ve gelecekteki işvereninize karşı dürüst olun böylece sahtelik ve yalanlar yüzünden küçük düşmezsiniz.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön