Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Üzgünüz; Ekibe Uyum Sağlayamadınız!

Ceyda Anıl - 11.05.2013

blog 4

Ekip uyumu demek; herkesin birbirini sevmek zorunda olması anlamına gelmiyor elbette, ancak herkesin birbirine saygı gösterdiği ve isteklerini dile getirebileceği bir ekip, verimliliğin artmasında ve başarıya giden yolda önemli bir faktör olacaktır.

İşe alım sürecinde dikkat edilmesi gereken bir konu da, işe alınacak kişinin ekip ile olacak uyumudur. Birçok şirket işe alınacak yeni kişinin kurulmuş olan düzene uyum sağlaması gerektiğini düşündüğünden, ekiple uyum içerisinde çalışabileceği kişi ya da kişileri bulmak ister.

Bu noktada elbette öncelikle yöneticinin ekibi iyi tanıması gerekir. Küçük ve orta ölçekli bir firmada yöneticinin ekibi gözlemlemesi daha olay iken, büyük ölçekli firmalarda ne yazık ki gözlem yapması çok da mümkün olmamaktadır.

 

Üst yönetimin ekip hakkında yanlış bilgi edinmesi için 3 yol:

1.Çalışanları görmezden gelin

2.Her departmandan tek bir kişi seçin ve yalnızca o kişiden bilgi alın

3.Söylenen bilgileri sorgulamadan kabul edin

 

Son derece keyifle çalışan bir ekibi bozmak için negatif kişilere ihtiyaç vardır. Virüs gibi yayılan negatif enerji birçok kişiyi etkisi altına alacaktır. Ve artık severek, canla başla çalışan ekibiniz günü kurtarmak için çalışmaya başlayacak, motivasyon kaybına uğrayacak ve çalışanlar arasında tatsızlıklar başlayacaktır. Tatsızlıklara alışık bir ekibiniz oluştuysa, bu ekibe uyum sağlayamayacak profil sevinçli ve enerjik bir kişi olacaktır.

Asıl karar verilmesi gereken ekip ruhunun nasıl olacağıdır.

 imagesCAOUK3WY

Enerjik, genç bir ekip mi; yoksa oturaklı ve ciddi bir ekip mi istiyorsunuz? Hırslı, gözü işten başka bir şey görmeyecek kişiler mi; yoksa işten çıkışta programlar yapmaya devam edeceğiniz kişiler mi görmek sizi mutlu edecek?

untitled

Karar sizin..

Yeni bir işi kabul etme aşamasındaysanız, çalışacağınız ekibi siz de araştırabilirsiniz. Ekipteki kişilerin yazdığı yazılar, tweetler, paylaştığı fotoğraflar ve videolar size yol gösterecektir.

Mülakat sonucunu büyük bir heyecanla ve enerjiyle bekliyorken; olumsuz olmasının nedeni “ekibe uyum sağlayamayacağınız” öngörüsü ise üzülmeyin, yaşam enerjinizi kaybedebileceğiniz şirketlerde çalışmak sizi mutlu etmeyecektir.

Dikkat! Bazen öyle durumlarla karşılaşırsınız ki, bir şirketin üst düzey yöneticisi; hatta şirketin kurucusu olsanız bile ekibe uyum sağlayamayan siz olabilirsiniz ve ekibe uyum sağlayamayan kişilere ne olduğunu en iyi siz bilirsiniz!

 

Ceyda Anıl
http://www.ceydaanil.com/

1990 yılının Mart ayında dünyaya gelen, ben; İlhami Ahmet Örnekal İlkokulu’nun temellerinden sonra, Habire Yahşi Lisesi’ni derece ile bitirip; 2007 yılında hayallerini kurduğum, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ EKONOMETRİ bölümünü kazanarak, 2011 yılında mezun oldum. Bitirme tezimi; ‘İstihdamı Etkileyen Faktörler’ üzerine yazdım.

Ekonometri bölümünü severek okumuş olsam da, hep içimde ANALİST BİR İK’CI olmak vardı. Bu nedenle üniversite’de okurken İK alanında bir şeyler yapmak istedim ve ilk CV’leri Origo Danışmanlık firmasının soluğunda elime aldım. Daha sonra KobiMaster’da İşe Alım Danışmanı olarak çalıştım.

Tatlı tesadüfler sonunda ev arkadaşım, ablam, ortağım; SENEM ANIL ile e-nerjik.com şirketini büyük bir enerjiyle 2012′nin başında kurduk. Melek yatırımcı olarak kimselerle karşılaştırılamayacak olan bir isim; sevgili anneciğim bu rolü üstlendi. :)

Genç, Analist bir İK’cı olarak gözlemlerimi ve kişisel düşüncelerimi bu blog üzerinden paylaşıyor olacağım. Umarım keyifle okursunuz.

Geri Dön