Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Şirketlerin aradığı en önemli 7 özellik

İşkolig Ekibi - 19.06.2012

Her işveren, altındaki çalışanların hem iyi hem kötü yönlerinden yararlanarak belli bir deneyime ulaşır. Bu sebeple işverenler işe almak istediği insanlarda aradığı özellikleri çok iyi bilir. İşte işverenlerin dikkat ettiği en önemli 7 özellik:


1. İşverenlerin aradığı ilk özellik zekadır

Yapılan araştırmalar sonucunda, çalışanların iş verimliliği ve işe katkısının yüzde76’sı çalışanın sahip olduğu zekâ seviyesiyle ilgili bulunmuştur. Bu anlamda zekâ; plan ve organizasyon yapabilme, öncelikleri belirleyebilme, sorunları çözebilme ve verilen iş bitirebilme yeteneğidir. Zekâ aynı zamanda, işinizde her gün karşılaşabileceğiniz günlük sorunlarla başa çıkarken sahip olduğunuz pratiklik ve sağduyu seviyenizdir. Zekâ seviyenizi ispatlayabileceğiniz en önemli yöntem ise sorduğunuz soruların barındırdığı zekâ düzeyidir. Zekânızı gösterebileceğiniz bir diğer işaret ise merakınızdır. Daha iyi sorular sormak ve cevaplarını dikkatlice dinlemek, sizi her zaman daha zeki gösterir.


2. İşverenler tarafından önem verilen ikinci özellik liderlik yeteneğidir

Liderlik, yapılan işin getirdiği sorumluluk ve sonuçları kabullenme isteği ve arzusudur. Aynı zamanda bu, idareyi ele alabilme, verilen görevlerde gönüllü olma ve istenilen sonuca ulaşmak için gerekli sorumluluğu üstlenebilme yeteneğidir.


Liderliğin püf noktası, bahanelere açık olmamasıdır. Lider olma konusundaki isteğinizi kanıtlamak için, şirketin hedeflerine ulaşma yolunda önemli roller almaya çalışın ve kendinizi bu amaca adadığınızı, yüksek bir performans sergileyerek gösterin.


3. En fazla aranan üçüncü özellik ise dürüstlüktür

Bu, iş hayatı ve sosyal yaşamda sizi uzun vadede bir başarıya ulaştırabilecek en önemli niteliktir. Dürüstlük, öncelikle kendinize karşı dürüst olmanızla başlar. Yani bu kendinize karşı ve ilişkilerinizde tamamen açık olabilmenizle mümkündür. Bu sebeple güçlü ve zayıf yönlerinizi kabul etmeniz ve geçmişte yağmış olduğunuz hataların farkında olmanız çok önemlidir. Özellikle, sadakatinizi kanıtlamalısınız. Asla daha önce çalışmış olduğunuz işverenleriniz ve iş arkadaşlarınız için kötü yorumlarda bulunmamalısınız. Bir önceki işinizden kovulmuş bile olsanız, eski işiniz hakkında yaptığınız her kötü yorum, işverenlerin gözünde dürüstlük ve sadakat özelliğinizi kaybetmenize yol açar.


4. Dikkat çekmenizi sağlayacak bir diğer özellik sempatinizdir

İşverenler daha çok samimi, sıcak, rahat ve diğerleriyle işbirliği içerisinde olan çalışanları tercih ederler. Bu yüzden işverenler takım çalışmasına uyabilen ve iş ortamını ailesi gibi benimseyen çalışanlar aramaktadır.


İyi bir karaktere sahip kadınlar veya erkekler yaptıkları işler ne olursa olsun her zaman daha etkili ve daha popüler olurlar. Aynı zamanda takım çalışması iş yaşamındaki başarının en önemli etkenidir. Geçmişte sergilediğiniz ekip çalışması deneyimleriniz ve gelecekte de bu çalışmalara karşı istekli olduğunuzu gösteren tutumlarınız, iş başvurularınızda sizi o iş için daha cazip hale getirecektir.


5. Yetkinlik çalışanlarda, en çok aranan beşinci özelliktir

Daha önce de bundan bahsettiğimiz üzere yetkinliğiniz işteki başarınız için çok önemli bir etkendir. Kariyerinizin temelini oluşturur.


En basit anlamıyla yetkinlik, bir işi yapabilmek için sahip olmanız gereken yeteneklerdir. Sahip olduğunuz bu özellik sayesinde önceliklerinizi belirleyebilir, koyduğunuz hedeflerin gerekli olup olmadığını ayırt edebilir ve daha sonra azimli bir şekilde o işe odaklanabilirsiniz.


6. İşverenlerin dikkat ettiği bir diğer özellik cesarettir

Cesaret, risk alma isteğinizdir. Aynı zamanda, zorluklara karşı meydan okuma isteğiniz ve karşınızdaki büyük veya yeni işler ne kadar belirsizlik ve yüksek başarısızlık olasılığı barındırsa da o işi kabul etmenizdir.


Zor durumlar karşısında konuşmanız ve ne hissettiğinizi tam olarak ifade etmeniz de bir cesaret göstergesidir. İşverenler her zaman aklındaki fikirleri paylaşmaktan korkmayan çalışanlara hayran olurlar. Siz de bunu kanıtlamak için, gittiğiniz iş görüşmelerinde şirket, iş, pozisyon ve hatta gelecekte içinde bulunabileceğin organizasyonlar hakkında doğrudan sorular sorabilirsiniz.


7. En çok aranan son özellik ise güçtür

Bu karşılaştığınız zorluklar karşısında gösterdiğiniz azminizdir. İşler yolunda gitmediğinde bile bunu kabullenmeniz ne kadar güçlü olduğunuzu gösterir. Bunu ispatlamanız için, gittiğiniz iş görüşmelerinde sakin, serinkanlı ve rahat olmaya çalışın. Bu, şirkette karşılaşabileceğiniz krizler ve günlük operasyonlar karşısında da aynı tutumları sergileyeceğinizin bir göstergesi olacaktır.


Her şeyden önce, işi almanızda en büyük etkiye sahip olacak şey, bütün olumlu veya olumsuz yönlerinizi içinde barındıran karakterinizdir ve şimdi işiniz, her fırsatta daha iyi davranışlar sergileyerek karakterinizi geliştirmek, bunun üzerinde çalışmaktır.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön