Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Sevdiğiniz İşi Keşfedin: AKK Yöntemi

İşkolig Ekibi - 13.02.2012

Gerçekten keyif aldığınız bir proje için çalıştığınız zamanları düşünün.


Düşünün ki; takım arkadaşlarınız çok iyiydi, yaptığınız iş anlamlıydı, size zevk veriyordu ve bir şeyler başardığınızı hissetmenizi sağlayabilecek kadar da mücadele etmenizi gerektiriyordu.


Eğer ki bir proje bu hisleri yaratıyorsa; bütün çabamızla çalışırız. Neden? Çünkü böylesi bir projede görev almak bize işten çok eğlence gibi gelir.


Böyle projelerde düzenli olarak çalışmak bize mutluluk, verimlilik, pozitiflik getirir ve yaptığımız işle gerçekten meşgul oluruz. Peki, bize böylesi bir keyif sağlayacak projeleri nasıl elde edebiliriz? Bu konuda neler yapabiliriz?


Bunu yapmanın bir yolu Anlam, Keyif, Kuvvet (AKK) Yöntemi’ni kullanmaktır. Bu makalede, AKK’nin ne olduğunu ve bu yöntemin, yaptığınız işten aldığınız karşılığı nasıl arttırabileceğini açıklamaya çalışacağız.


AKK Yöntemi Hakkında

AKK Yöntemi, Harvard Profesoru ve yazar Dr. Tal Ben-Shahar tarafından geliştirilmiş ve “Happier” isimli kitabında yayınlanmıştır. Bu model, psikolog Dr. Mihaly Csikszentmihalyi’nin tezinden faydalanılarak geliştirilmiştir.


Dr. Csikszentmihalyi’nin çığır açan çalışması, “akış” konsepti üzerineydi. Hem belirli bir mücadele gerektiren hem de bizim için bir anlam teşkil eden işler yaptığımız zaman, bir akışa doğru gider; zamanı ve benlik bilincimizi, bu göreve odaklandığımız süre içerisinde kaybederiz. Bu, son derece tatmin edici ve eğlenceli bir deneyimdir.


Dr. Ben-Shahar, bu konsepti uyarlayarak, bizi mücadele ettirecek ve keyifle uğraşmamızı sağlayacak projeleri, işleri ve görevleri bulmamıza yol açacak bir araç olarak AKK Yöntemi’ni yaratmıştır.


AKK Yöntemi ile kendinize aşağıdaki 3 kritik soruyu sormalısınız:

  • Bana ne anlam verir?
  • Bana ne keyif verir?
  • Kuvvetli taraflarım nelerdir?Bu üç unsuru bir araya getiren bir işi düzenli olarak yaptığımız zaman, bir “akış”a kapılmaya ve kariyerimizde mutlu olmaya biraz daha yaklaşmış oluruz.


Not:
AKK Yöntemi, size bir anlam ifade eden ve keyif almanızı sağlayan faktörler üzerine düşünmenizi ve ayrıca kuvvetli taraflarınızı fark etmenizi sağlar.
Bu yüzden, tam olarak cevaplamadan önce; aşağıdaki sorular üzerinde uzun bir süre düşünmeniz yararınıza olacaktır.


Nasıl Kullanılır?


1. Soruları Cevaplayın

  • Bana ne anlam verir?
  • Bana ne keyif verir?
  • Kuvvetli taraflarım nelerdir?İlk adım, yukarıda da bahsedildiği gibi, 3 kritik soruyu cevaplamanızdır. Bu noktada, düşünmek ve cevaplamak için belirli bir süre harcamanız gerçekten önemlidir.


Bir işte aradığınız ‘anlam’ı tespit edebilmek için, öncelikle değerlerinizi saptayın çünkü yargılarınızı ve davranışlarınızı belirleyen faktörlerden biri de değerlerinizdir. Yaptığınız işin, değerlerinizle örtüşmesi, size ihtiyacınız olan anlamı sağlayacaktır.


Değerleriniz, cazip bulduğunuz işlerin, yalnızca bir kısmını oluşturur. Mesela, birine yardım etmek, bir bağışta bulunmak, birine bir bilgi öğretmek, değerlerinizle örtüştüğü için, sizin için anlamlı olabilir. Ama sizin bir işi yapmaktan keyif almanızı sağlayan başka faktörler de vardır.


Bunlar nedir?


Bu noktada, size keyif veren şeylerin bir listesini yapın. Bu liste, sadece işle ilgili olmayabilir, tüm hayatınızla ilgili faaliyetleri, yeni insanlarla tanışmak ve seyahat etmek gibi, kapsayabilir.


Ve son olarak da, kuvvetli taraflarınızı listeleyin. Bu sizin için zor olabilir çünkü çoğu insan kuvvetli taraflarını, doğal özellikleriymiş gibi algılama eğilimindedir. Empati kurmak, olaylara olumlu yaklaşmak gibi, kuvvetli olduğunuzu fark etmediğiniz özellikleriniz olabilir.


Eğer kuvvetli olduğunuz taraflarınızı listelemeyle ilgili sorun yaşarsanız, yöneticinize, ailenize ve arkadaşlarınıza sorabilirsiniz. Ayrıca, bir önceki yazımızda bahsettiğimiz Kişisel SWOT Analizi’ni yapmanız da size yardımcı olabilecektir.


2. Örtüşen Cevaplarınızı Bulun

Şimdi, cevaplarınıza bakın ve her kategoride ortak olarak bulunan veya bir şekilde örtüşen unsurları listeleyin. Bu unsurlar, sizi en çok mutlu edecek ve karşılık alabileceğiniz projeleri ve iş tanımlarını kavramanız açısından önemli olacaktır. Örneğin,


Anlam

Keyif

Kuvvetli Özellikleriniz

İnsanları mutlu etmek.

İnsanlara yardım etmek.

Kriz Çözücülük.


Bu 3 cevap da birbiriyle örtüşmektedir. Buradan, insanların problem çözmelerine yardımcı olabileceğiniz projelere ve işlere odaklanmayı isteyebileceğiniz sonucuna ulaşılabilir.


İpucu 1:
Bu adımda aceleci davranmamalısınız çünkü ilk başta örtüşen faktörler yok gibi görünse bile, üzerinde düşündükçe açığa çıkma ihtimalleri yüksektir.


İpucu 2:
3 kategoride de örtüşen cevaplarınız olacaktır, ancak, 2 kategoride örtüşen cevapları da dikkate almanızda fayda vardır.


3. İşinizi ve Kariyerinizi Şekillendirin


Az önceki aşamada tespit ettiğiniz örtüşen cevaplarınızı size nasıl bir kariyerin cazip gelebileceğini anlamak ve şu anki rolünüzü şekillendirmek için kullanın. 3 kategoride örtüşen unsurların bulunduğu bir projede bulunmanız ve çalışma yapmanız, iş tatmininizi arttıracaktır.


Şu an bulunduğunuz görevinizi, “Job Crafting” vasıtasıyla kendiniz için daha cazip bir hale getirebilirsiniz. “Job Crafting”, işinizi kendiniz için daha uygun ve cazip hale getirmek demektir. Örneğin, sorumlusu olmak istediğiniz ama olmadığınız projeler var mı? Şu an sorumlu olduğunuz işi yapmanızın sizin için daha cazip bir yolu var mı? Bu alanlarda, yöneticilerinizin bazı işlerini yapabilir miydiniz? Şu anki sorumlulukları kendiniz için daha cazip bir hale getirmenizin sayısız yolu vardır.


Aynı şekilde, örtüşen cevaplarınızı promosyon almak veya farklı kariyer olanakları bulmak için de kullanabilmeniz mümkün.


Örnek

Esra’nın 2. aşamada verdiği cevaplar aşağıdaki gibidir:


Anlam

Keyif

Kuvvetli Özellikleriniz

İşinde sorun yaşayan grup üyelerine yardım etmek.

İnsanlara yeni şeyler öğretmek.

Zor problemler üzerine çalışmak

Klasik Müzik

Koşmak

Okumak

Organize olmak

İnsanlara yardım etmek

Problem çözücülük

Empati kurmak

Kriz anında sakin kalmak


Esra, cevaplarına bakarak, grup üyelerine yardım etmek, empati kurmak ve insanlara yardım etmek cevaplarının örtüştüğünü düşünmüştür. Bu örtüşmeyi, şu anki işini daha iyi yapabilmek amacıyla kullanmaya karar vermiştir. Bu amaçla, yöneticisine, işinde daha az tecrübeli olan çalışanlara mentorluk ve koçluk yapabileceğini belirtmiş ve bu yönde bir teklif sunmuştur. Böylece, Esra, düzenli olarak, kendinden daha az tecrübeli iş arkadaşlarıyla toplantılar yaparak onlara koçluk etmeye ve kendi tecrübelerinden faydalanarak onların işlerinde yaşadıkları problemlere yardımcı olmaya başlamıştır.


İpucu
AKK Aracı’nı, grup içindeki görev ve iş dağılımının yapılmasında ve grup üyelerinin kariyer gelişimlerine katkı sağlama amacıyla kullanabilirsiniz. Yine de, bu araç her yerde uygun olmayabilmektedir; bu yüzden, en kesin yargılarınızla hareket etmenizde fayda vardır.


Sonuç olarak, AKK Aracı’nı kullanmanız, belirtilen 3 soruyu üzerinde düşünmeye zaman harcayarak cevaplandırmanız ve yukarıda anlatıldığı şekilde analizler yapmanız; şu an çalıştığınız işte daha iyi yerlere gelmenize sebep olacaktır. Eğer şu an bir işte çalışmıyorsanız da, sevdiğiniz bir işte çalışmanıza ve iş tatmini yakalamanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden, bu yöntemi kendi özelliklerinize ve değerlerinize göre kullanmanızı ve değerlendirmenizi önemle tavsiye ederiz


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön