Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Pinterest İş Bulmanıza Yardımcı Olabilir mi? Elbette!

İşkolig Ekibi - 09.05.2012

Siz henüz bağımlılık yaratıcı bu siteyi keşfetmediniz mi? Öyleyse işte Pinterest; kullanıcılarının güzel buldukları, ilham verici bir çok resmi paylaşabildikleri web tabanlı bir bülten tahtası.


Çoğu insanın moda kıyafetler, ilginç ev dekorasyonları ve iştah açıcı yiyecek fotoğrafları paylaşmak için kullandığı bu siteye biz bir de bu açıdan baktık: “İş Aramak İçin Pinterest Kullanımı.”


İşte bunun için 5 öneri:


1) Öncelikle çalışmak isteyebileceğiniz şirketleri bulun.

Günümüzde bazı şirketler Pinterest'in satış ve pazarlama alanındaki değerini keşfetti. Şirketlerin kullandığı bu web tabanlı platformlar iş arayanlara, şirket kültürü, öncelikleri ve sosyal stratejileri konusunda ipuçları verebilir. Henüz Türkiye’de bu süreçte yavaş ilerlense de emin olun ki zamanla bir çok firmayı bu platform üstünde daha aktif göreceğiz.


2) Pinterest üzerinden özgeçmişinizi paylaşın.

Mashable'ın (sosyal ağları takip etmenizi sağlayan bir site) önerisine göre, Pinterest özgeçmişinizi ve profesyonel tecrübelerinizi görsel olarak sunabileceğiniz iyi bir ortam.


İş deneyimlerinizi, ödül ve başarılarınızı, derecelerinizi, yaptığınız işlerden oluşan bir portfolyoyu hatta varsa hobileriniz ve ilgi alanlarınızı içeren bir pano oluşturun. Bütün bunları yansıtan görseller bularak, işverenler ile paylaşmak için göz alıcı bir Pinterest portfolyosu oluşturabilirsiniz.


3) Üniversitelerin kariyer merkezlerini takip edin.

Bazı üniversiteler Pinterest'i öğrencilerine veya yeni mezunlarına kariyer tavsiyeleri vermek için bir şekilde kullanmaya başlıyor. Okumakta olduğunuz veya mezun olduğunuz üniversitenin henüz bir Pinterest sayfası yoksa, başka üniversitelerin sayfalarını takip edebilirsiniz. Bu kariyer merkezleri Pinterest'i iş arama ipuçları ve kariyer araştırması için kullanıyor.


4) Kariyer uzmanlarını takip edin.

Bağımsız kariyer uzmanları Pinterest'i iş arayanlara yardım etmek için (ya da belki de kendilerini pin bağımlısı oldukları konusunda daha iyi hissetmek için) kullanıyor. Bu tarz uzmanlar korkutucu iş görüşmelerinin üstesinden gelebilmeniz için tavsiyelerden, kariyerinize yön verebilecek önemli yazılara ve hatta güldüren karikatürlere kadar pek çok şey paylaşarak kariyer önerileri sunuyor.


5) İlham almak için Pinterest kullanın.

Pinterest, duygularınızı sevdiğiniz şeylerle gösterebilmeniz için kolay bir yoldur. İş arama sürecinizin ortasında veya hayatta yapmak istediğiniz şeylerin kararını verirken, sizi nelerin mutlu edeceğini unutmak çok kolaydır.


Pinterest'inizi yüksek sesle gülmek ve iyi hissetmek için oluşturun. Kendinizi mutlu ve güvenli bir yerde hissetmeniz için, iş görüşmesine girmeden bir kaç dakika önce sizi mutlu edebilecek güzel görünen şeylere bakın.


İş ararken veya kariyer kararlarınızı verirken ne kadar çok sosyal ağ kullanırsanız sonuç o kadar iyidir. Her ne kadar Pinterest insanlarla iletişim kurmakta, şirketler ve kültürleri hakkında bilgi edinmekte iyi bir yol olsa da, başarılı bir kariyer oluşturmak için kendinizi motive etmek en iyi kullanım alanlarından biridir. Kendinize ve işverenlere ilham verdiğiniz sürece, doğru yoldasınız demektir.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön