Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Önemli bir iş görüşmesi hazırlığı için 5 adım

İşkolig Ekibi - 07.06.2012

Beklediğiniz gün geldi çattı. Büyük iş görüşmenize bir kaç saat kaldı ve sizin stres seviyeniz arttıkça artıyor. Düşünceleriniz birbirini kovalıyor. Sonra bir an durup kendinize şu soruyu soruyorsunuz?


"Ne yapmalıyım?"


Öncelikle görüşme saatinizden önce kendinize vakit ayırmaya çalışın. Vaktinizi görüşmede sakin, kendinden emin ve hazır bir şekilde görünmek için harcayın. Eğer zaten bir işiniz varsa yarım gün veya tam gün izinli olmanız görüşmeye hazırlığınız açısından çok iyi olabilir. Fakat sadece ekstra bir kaç saatiniz varsa, bu süreyi iyi değerlendirmeye çalışın.


Peki, bunu nasıl yapmalısınız? İşte cevabı;


1.Özgeçmişinizi gözden geçirin.

Özgeçmişinizin basılmış bir kaç kopyasını mutlaka yanınızda bulundurun. Dikkatlice okuyun ve iş tanımına uygunluğunu değerlendirin. Kendinizi nasıl en iyi şekilde anlatabileceğinizi düşünün. Sahip olduğunuz benzersiz ya da sektörde kolaylıkla bulunamayan özellik ve yeteneklerinizi gösterebileceğiniz cevaplar hazırlayın.


2.Kendinize iyi bakın.

Görüşmenizden yaklaşık 90 dakika önce proteinli besinler yemeye çalışın. Çünkü karbonhidratlı yiyecekler kan şekerinizde ani yükseliş ve düşüşlere sebep olabilir ve bu da konsantrasyonunuzu kötü bir şekilde etkileyebilir. Öğününüzü görüşmenizden bir veya bir buçuk saat öncesine ayarlayabilirseniz bu iş görüşmesine yüksek bir enerjiyle girmenize yardım edecektir. Aynı zamanda, olanağınız varsa kısa bir uyku sizi canlandıracaktır. Tabi ki alarmı kurduğunuza emin olun ve çok uzun bir süre uyumayın.


3.Görüşme yerine 30 veya 60 dakika erken gidin.

Bu, eğer varsa ulaşım sıkıntıları veya trafik problemleri için endişelenmenize engel olur. Daha da önemlisi yarım saatinizi başarınızı hayal etmekle geçirebilirsiniz. Görüşmenizin sorunsuz bir şekilde ilerlediğini düşünün.


4.Görüşmede geçecek diyaloğu hayal edin.

Mülakatı yapan kişiyi normal bir insan olarak düşünün, sizin gibi meşgul ve gergin olabilir. Onları etkileyebilecek bir kaç soruyla karşılarına çıkın. Mesela onlara şirket kültürü hakkındaki düşüncelerini veya şirkette başarılı olmuş çalışanları sorun. Kendilerini rahat hissedebilecekleri ve paylaşmaya hazır oldukları konular yaratmaya çalışın.


5.Düşüncelerinizi temizleyin ve stresten arının.

Kısa bir yürüyüş ve meditasyon yapın. Kitap okuyun, derin nefesler almaya çalışın ve en önemlisi de iyi bir ruh hali içinde olmanız.


Eğer görüşme gününde yoğun bir programınız varsa bu adımlardan bir kaç tanesini bir gece önce uygulayabilirsiniz. Son olarak görüşmeye hangi yolları kullanarak gideceğinize ve ne giymek istediğinize karar verin. Yapmanız gerekenleri görüşmeden bir veya iki gün önce halletmeniz, görüşmeye zihniniz temiz ve olumlu düşüncelerle gitmenize yardımcı olur.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön