Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Maaş Şeffaflığı Rekabetçiliği Nasıl Geliştirmektedir?

İşkolig Ekibi - 20.11.2011

Eğer bankacılık çevresindeyseniz veya hiyayreşinin yüksek olduğu diğer organizaslardan birinde çalışıyorsanız, ücret ve kimin ne fırsat sunduğuna dair haberlerin hızlı ve açık bir şekilde kulaktan kulağa yayıldığını bilirsiniz. Bu özellikle yüksek ücretelere sahip kişiler için daha da geçerlidir. Peki neden? Çünkü, bu çalışanların doğasında vardır ve bilinç altında aslında herkes bu bilgilerden bir fayda sağlama beklentisindedir. Eğer yetenekli iseniz, en iyi sözleşmeye sahip olacağınıza emin olmak istersiniz.


Aynı şekilde, şirketler de rekabet gücünü sürdürmek ve en yetenekli çalışanların işe alımını sağlamak ve daimi kılmak ister.


Bu durum, günümüzün rekabet ekonomisinde, yakın geçmiştekinden bile daha önemli bir konumdadır. Kendinize, bu kuralların neden sadece en seçkin firmalardaki en yüksek maaş sahiplerine uygulandığını sorun. Buna iyi bir cevap bulunmamaktadır. Temel rekabet ve adalet prensipleri, bütün endüstrilerde aynı şekilde işlemektedir. Maaş görüşmeleri, bu sürecin kilit noktasını oluşturmaktadır.


Maaş şeffaflığı çalışanlar kadar şirketler açısından da kritik önem taşımaktadır. Maaş şeffaflığı şirketlerin doğru ve etkin ücretlendirme politikası uygulamasını sağlar. Şeffaflık, şirketleri çalışanlarını açıklanabilir performans odaklı sistemler ile değerlendirmesini sağlamaktadır. Elbette, performans odaklı değerlendirme yaklaşımı her zaman bir kurumun rekabette öne geçmesi için avantaj sağlar ve kişilere bağımlı yönetim yaklaşımından uzaklaşmalarını mümkün kılar. Bunun doğru bir söylem olduğunu fark etmek çok kolaydır. Maaş gizliliği konusunda katı şirketlerin yapıları incelendiğinde, kişilere bağımlılığının yüksek olduğu rahatlıkla fark edilebilir. Maaş şeffaflığı konusunda açık olan kurumlar ise bir adım öteye giderek, ücretlerin çalışanlar açısından köpükten motivasyon sebebi olduğunu bilir ve çalışanların gelişimi, kişinin kendini kurumuna ait hissetmesi, sosyal olanaklar gibi faktörlere odaklanır.


İşkolig, şirket bazında ücret bilgisi veren Türkiye’deki ilk ve tek internet sitesidir ve diğer kaynakların aksine, İşkolig, genel iş kategorisi yerine, belirli iş ünvanları/pozisyonlara göre ücret analizi yapmaktadır. İşkolig'le amaçladığımız: herkesin katkı sağlayabileceği, güvenilir bir forum, iş tatmini ve maaşlarla ilgili bilgi platformu oluşturmak ve insanların kariyerleri ile ilgili olarak daha doğru karar vermelerini sağlayabilmektir. Ne kadar bilgi sahibi olunursa gerek kurumların gerekse şahısların rekabetçiliği o kadar gelişecektir.

Geri Dön