Şirketlere Özel

İşkolig Blog

İşkolig.com’a Hoş Geldiniz!

İşkolig Ekibi - 20.11.2011

Maaşlar, Şirket Yorumları, Mülakat Soruları, Ofis Fotoğrafları… “Şirketlere İçeriden Bakış”

Aylar sonra İşkolig.com’u açmak bizi gerçekten çok heyecanlandırıyor…


İşkolig, size şirketlere içeriden bakma imkanı sağlayan yeni bir servis. Şirketlere ait, çalışan yorumlarına, maaşlara, ofis fotoğraflarına ve çok yakında daha fazlasına ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir platform.


İşkolig çok basit bir nedenle kurulmuştur; bizce iş önemlidir!


Özünde herkes anlamlı ve kendine uygun bir iş arayışı içerisindedir. Verdiğimiz emeklere değsin isteriz. Ailemizden uzakta geçirdiğimiz tüm saatlerin boşa gitmediğini bilmek ve yüksek bir amaca hizmet ettiğimize, yaptığımız işle dünyayı daha bir yere dönüştürdüğümüze inanmak isteriz.


Fakat şirketlerle ilgi bilgilere ulaşmak neden bu kadar zordur? Gerçekten de, Googla’da Turkcell’le ilgili 16,100,000 yorum içeren siteyle karşılaşabiliyorken, Turkcell’de çalışmanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili yararlı site bulamayız. Kullandığımız ürünler ve servislerle ilgili bildiklerimiz, zamanımızın en büyük kısmını ayırdığımız aktiviteyle ilgili bildiklerimizden oldukça fazladır.


Mesela maaşa geldiğinde, yararlı bilgiye ulaşmanın ne kadar zor olduğu da aşikardır. İzlediğimiz en iyi yöntem arkadaşlarımızdan bilgi edinmeye çalışmaktır; ki bu da bize gerçeği yansıtmayan küçük bir veri sağlar. Üstelik işimizde yükseldikçe bu yöntemin ne kadar garip ve anlamsız hale geldiğini söylemeye de gerek yok.


Biz şunu fark ettik ki, insanlar en çok adaletli bir kazanç elde ettiklerinden emin olmak istiyor. Farklı iş ve performansların farklı maaşlar getireceğini bilerek, sadece yaptıkları işin karşılığını aldıklarından emin olmak istiyorlar. Bu konuda şeffaflık sağlanması, maaş ve çalışma koşullarıyla ilgili bilgilerimizi bir üst seviyeye taşıyacaktır. Bu kanıya hem içsesimizi dinleyerek hem de araştırmalarımıza dayanarak varıyoruz. Çalışanların %90’dan fazlası çalıştıkları pozisyona ait hem şirket içindeki hem de piyasadaki benzer maaşları bilmek istediklerini söylüyorlar.


Bu yüzden biz de, bu bilinmeyen perdeyi aralamak ve gerekli bilgiye erişmeyi sağlamak için İşkolig.com’u kurduk. Fakat devamını yardımınız olmadan, tek başımıza getiremeyiz. Halen çalışıyorsanız veya son üç yılda bir işiniz olduysa, siz de hikayenizi anlatın – tabi ki anonim / gizli olarak. Yorum veya maaş bilgisi girin, sonra da arkadaşlarınızı davet edin. Ancak birlikte çalışırsak maaş ve şirket kültürüne ait kapıların aralanıp insanların şirketleri araştırmasının normalleştiği bir algı oluşturabiliriz.


Ve eğer bir işverenseniz, umarız siz de aramıza katılır ve İşkolig’te kendinize bir yer edinebilirsiniz. Böylece sitemiz sizin için de kendinizi derinlemesine tanıtabileceğiniz, faydalı bir kaynağa dönüşebilir.


Biz burada her şeye yeni başlıyoruz ve umarız siz de geribildirimlerinizle bize bu yolda yardımcı olursunuz. Ne kadar çok bilgi toplarsak, verileri paylaşmak için o kadar çok yöntemimiz olur ki asıl fayda o zaman ortaya çıkacaktır. Neden bahsettiğimizi anlamak için sitemizi incelemenizi öneriyoruz. Orada yepyeni bir bilgi dünyası var ve sizin yardımınızla çok daha fazlasını ortaya çıkaracağımıza inanıyoruz.


İşkolig’e hoş geldiniz…

Geri Dön