Şirketlere Özel

İşkolig Blog

İş Yerinde Sıkılmanızı Önleyecek 5 Öneri

İşkolig Ekibi - 06.08.2012

Eğer kendinizi, öğle saati ya da evinize dönme vakti gelene kadar dakikaları sayarken buluyorsanız, iş yerinde sıkılıyorsunuz demektir.


Sıkıntı, sorumlulukların ve katkının çok değerli olduğu günümüz şartlarında gerçek bir problemdir. Yine de hem uzun süredir çalışanlara hem de işe yeni başlayanlara, uykularında bile yapabileceklerini düşündükleri işler verilmesi mümkündür. Çünkü her zaman sizin için daha uygun işler mevcut değildir.


Yapılan araştırmalara göre ofis çalışanlarının dörtte biri kronik sıkıntıdan mağdur durumda ve bu durum, çalışanların konsantrasyonlarını kaybetmelerine ve daha fazla hata yapmalarına sebep olmaktadır. Ayrıca işgünü sonunda çoğunun çikolata, kahve, çay, hatta alkol gibi atıştırmalıklarla sıkıntılarının üstesinden gelmeye çalıştıkları ortaya konulmuştur.


Böyle durumlarda atıştırmalıklara başvurmak yerine, sıkıntınıza çözüm bulmaya veya kariyerinizle yeniden bir bağlantı kurmaya çalışmak daha yardımcı olacaktır. İşte size işyerinde sıkıntıdan kurtulmanız için 5 öneri:


1.Patronunuza anahtar sorular sorun.

Patronunuzun karşılaştığı problemlerin neler olduğunu öğrenin. Büyük ihtiyaçlar ve büyüme fırsatları nerede? Departman için, patronunuzun anlamaya ve hazırlamaya vakit bulamadığı yeni girişim olanakları neler? Bu şekilde, bir sonraki atama için ipuçları arayabilir ve şuan sahip olduğunuz rolü yeniden şekillendirmeye çalışabilirsiniz.


2.Geçici görevlendirmeler ve eğitimler için istekli olun.

Böyle fırsatları yakalamak için, kurumsal medya bültenlerini ve kurum içi haber bültenlerini takip edin. Ara sıra insan kaynaklarına uğrayıp, yardım alın. Ayrıca departmanlar arası düzenlenen, personel yararına ya da sosyal sorumluluk projeleri için yapılan etkinliklere katılarak fırsatlardan haberdar olabilirsiniz.


3.Çalışmalarını beğendiğiniz iş arkadaşlarınızla vakit geçirin.

Uzun zamandır şirkette olan ve yıldızları yükselen kişilerle iletişim halinde olarak, onları nelerin motive ettiğini ve şirkette ne gibi değişiklikler beklediklerini öğrenebilirsiniz. Çünkü siz bir kıvılcım, bağlantı veya yeni bir proje için hazır bekliyorsunuz.


4.Sizi heyecanlandıracak bir proje bulun.

Şirket pikniği ya da gezisi düzenlemek için gönüllü olun. Takımınız için aylık yaratıcılık turları yapmayı önerin ve ilk iki tur için görev alın. Bu tür eğlenceli etkinlikleri işyerinizde uygulayamıyorsanız, sizde gönüllü olarak çalıştığınız yerlerde bu tür görevler alabilir ya da sosyal bir girişimde bulunabilirsiniz. En az bir alanda harekete geçmeniz, size yeni etkinliklerin kapısını açacaktır.


5.Daha fazla iş isteyin.

İş ve görevlerinizi çeşitlendirme çabalarınız, ve gününüzü doldurmak için daha fazla iş talebinde bulunmanız hem sizi sıkıntıdan kurtaracak hem de patronunuzu memnun edecektir.


Eğer bütün bunlar işe yaramıyorsa, birkaç günlüğüne izin alın veya hafta sonunuzu iyi değerlendirin. İşle ilgili her şeyi arkanızda bırakın. Yaratıcı olmak ve iyi vakit geçirmek için kendinize zaman ayırın. Bazen uzun bir yürüyüş, merak ettiğiniz birkaç müzeyi ve galeriyi ziyaret etmek veya kafanızı dağıtacak bir spor müsabakasına gitmek, size bu işte birkaç ay daha çalışacak enerjiyi verebilir. Belki de döndüğünüzde zamanınızı ve enerjinizi, sizi sıkan değil, kendinizle övünmenizi sağlayacak bir iş aramaya ayırmalısınız.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön