Şirketlere Özel

İşkolig Blog

İş Yaşamında Egzersiz Yapmanın 4 Yolu

İşkolig Ekibi - 02.08.2012

Günümüzde işgücü, post-endüstriyel ekonomiler sebebiyle çoğunlukla ofis işlerine dönüşmüş ve bu şekilde gelişmeye devam etmiştir. Ama birçok rapora göre, her gün önerilen miktarda egzersiz yapıyorsanız bile (günde ortalama 30 dakika) , tüm gün ofis masasında oturan kişiler için bu sürenin yeterli olmadığı ortaya konulmuştur.


Forbes’in yayınladığı bir yazıya göre, günümüz işlerinin %20’sinden daha azı fiziksel aktivite gerektirmekte ve birçok çalışan günde en az 4 saat masa başında oturmaktadır. Bunun yanında yine çalışanların çoğu eve döndüklerinde de televizyon izlemek veya yemek yemek gibi oturarak yapılan aktivitelere devam etmektedir.


Uzun süre hareketsiz oturmak, insanların kalp hastalığı, diyabet, obezite, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi problemler yaşama riskini artırır. Fakat hiç birimiz çalıştığımız işleri profesyonel bir sporcu olmak için bırakamayız. Peki gün içinde spora nasıl vakit ayırabiliriz veya iş yerinde nasıl daha aktif olabiliriz? İşte size ofiste egzersiz yapabilmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:


1.Bir durak önce inin.

Eğer işe toplu taşıma aracı kullanarak gidiyorsanız iş yerinize en yakın 2.durağı tercih edin. Yaptığınız en ufak aktivite bile size çok yardımcı olacaktır. Arabayla işe gidiyorsanız aracınızı iş yerinizden olabildiğince uzağa park etmeye çalışın Arabanızı ne kadar uzağa park ederseniz daha fazla kalori yakacağınızı düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz.


2.Denge topu kullanın.

Birçoğumuzun pilates topu olarak da bildiği denge toplarını, ara sıra ofis sandalyesi olarak kullanmak karın kaslarınızı güçlendirmeye, duruş ve dengenizi geliştirmeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sizin için hazır bir egzersiz aracı haline gelecektir. Üstelik yerinizden kalkmaya ihtiyacınız olmadan!


3.Masanızda ağırlık veya direnç bandı bulundurun.

Bunları mola verdiğinizde veya birkaç dakikalığına arkanıza yaslanıp bir şeyler düşünürken kullanabilirsiniz. Bu aletleri kullanarak ofis ortamında yapabileceğiniz birçok egzersiz mevcut.


4.Merdiven kullanın.

Çok katlı bir binada çalışıyorsanız, bu hazırda bir spor merkezine sahipsiniz demektir. Diğer katlardaki işlerinizi halletmek veya oradaki iş arkadaşlarınızla konuşmak için merdivenleri kullanmanız, yağ yakımı, kaslarınızın güçlenmesi ve kalbinizin kan pompalaması açısından yardımcı olacaktır. Bu yüzden elinizden geldiğince asansörler yerine merdivenleri tercih edin.


Bütün bir gününüzü ofiste masa başında geçiriyor olmanız, sizin bu yaşam tarzının kurbanı olduğunuz anlamına gelmez. İşte bu yüzden iş yerinde de aktif olabilmek ve egzersiz yapabilmek için verdiğimiz bu ipuçlarını kullanmaya çalışın ve sağlıklı kalın.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön