Şirketlere Özel

İşkolig Blog

İş deneyiminiz az mı? Bunu avantaja çevirmenizi sağlayacak 4 ipucu!

İşkolig Ekibi - 31.05.2012

İş arayan birisi olarak, deneyim eksikliğinizin avantaja dönüşme potansiyeline sahip olduğunu bilmek sizin için bir sürpriz olabilir. Çalışmak istediğiniz bir pozisyona CV'nizi göndermeden önce, acemiliğinizle bir şirkete nasıl değer kazandırabileceğinizi etkin şekilde anlatabilmeniz için 4 ipucumuz var. İş görüşmelerinde, bunları uygun bir dille ifade etmek emin olun size avantaj sağlayacaktır.


1.Kolayca şekil alabilirsiniz.

Öncelikle, siz işine senelerini vermiş ve belli bir uzmanlığa ulaşmış bir çalışanın kalıplaşmış ve yeniliklere karşı esnek olmayan bilgi birikiminin getirdiği dezavantajlara sahip değilsiniz. Siz, herhangi bir işe alım müdürü için şirketin amaçları doğrultusunda eğitilip şekillendirilebilecek potansiyel bir çalışansınız. Yani bir yöneticinin, özellikle de eleştiriye kapalıysa, yeni çalışanından duymak isteyeceği son şey, en son çalıştığı şirkette yapılan işlerin ne şekilde daha iyi yürütüldüğüdür.


İşverenler çoğunlukla paralarını ve zamanlarını, kendi yöntemlerini geliştirmek için harcarken, deneyimsiz çalışanlar daha çok bu tecrübeleri öğrenir ve benimserler. Bu elbette, işlerin sorunsuz bir biçimde ilerlemesini sağlarken, tecrübeli birisi tarafından geliştirilmiş yöntemlerin kullanılması şirket içinde zaman zaman huzursuzluğa da yol açabilir.


2.Yeterince heyecanlısınız.

Deneyim eksikliğinizin verdiği heyecan ve gençliğinizin getirdiği coşku elinizdeki görev için oldukça elverişlidir. Büyük Kanyon'u veya Disney World'u ilk defa görecek birisi gibi, işe yeni giren acemi bir çalışan da, ilk defa karşılaştığı bu şeylerin her türlü ayrıntısını öğrenmek için oldukça heveslidir. Bu sizi sadece yeniliklere açık olarak göstermez, aynı zamanda beklenen problemleri veya önünüze konulan sorunları çözme konusundaki isteğinizi de gösterir.


3.İşe dört elle sarılırsınız.

Daha deneyimli çalışanlar yaptıkları işte kendilerine aşılamaz sınırlar koyarken, siz önyargılı kavramlara uzak durur, üretkenliğe karşı duran duvarları ortadan kaldırırsınız. Neye mal olursa olsun bir işi almak ve bu işe dahil olmak için göstermiş olduğunuz açıklık, takımınızın çıkarları için önemlidir.


4.Şirketler için daha az maliyetlisiniz.

Tabi ki, şirketlerin deneyimsiz bir kişiyi işe alırken kendi mali hedeflerini göz önüne almadığını düşünmek saflık olur. Kar, her zaman şirketler için bir motivasyon olmuştur ve bu aslında her iki taraf için de iyi bir durumdur. Çünkü kar yapamayan bir şirketin size ihtiyacı da yoktur.


Bu yüzden gözlerinizi açın ve şirketlerin size teklif edeceği ilk maaşın, altyapısı ve deneyimleri sizden daha güçlü olan bir çalışandan daha yüksek olamayacağının farkına varın. Bu sürece iş başında eğitim denilir ve doğru uygulandığında hem şirketler hem de çalışanlar için çok verimlidir. Böylece şirketler, deneyim kazanmak ve gelecek hedeflerine ulaşmak için daha az bir maaşla çalışmaya istekli bir adayı tercih eder.


Sonuç olarak, asla yeterli deneyime sahip olmadığınızı düşündüğünüz için istediğiniz pozisyonlara başvurmaktan kaçınmayın. Şirketlerin aradığı çalışan belki de sizsinizdir.


Fakat kendinize bu konuda bir şans tanımazsanız bunu asla bilemezsiniz.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön