Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Emeğinizin Değerini Öğrenin

İşkolig Ekibi - 09.01.2012

Sahip olduğumuz veya aradığımız her işin belli bir değeri vardır ve her ne kadar şirketlerin barındırdıkları tüm pozisyonların değerini biliyor olmaları gerekse de bunu işin kazancıyla uyumlu hale getirmek kolay değildir. Geleneksel olarak, bir pozisyonun değerini belirlerken satış odaklı düşünürüz çünkü kazanca bağlı ölçüm yapmak kolaydır. Satış hedefinin %150’sini gerçekleştiren satış temsilcisinin değerini biliriz. Fakat şirketler bir yazılım mühendisinin, müşteri temsilcisinin veya insan kaynakları uzmanının emeğinin değerini neye dayanarak belirleyebilir?


Cari ortamda, şirketler, karlılığı sağlamak için maliyetleri anlamaya çalışmaktadır ve ne yazık ki maliyetleri kısma yolunda kararlar almaktadırlar. Bu yüzden, çalıştığınız şirkette işinizin değerini sizin de ölçebiliyor olmanız yararınıza olacaktır veya mülakat sürecindeyseniz, emeğinizin değerinin farkında olmak pozisyona kabul almak açısından yardımcı olacaktır. Örneğin,bulunduğunuz veya başvurduğunuz pozisyonun şirketin karlılığına ve başarısına katkı sağlayıp sağlayamayacağını düşünün. Bunu bilmek ve doğru ölçümleyebilmek her zaman yararınıza olacaktır.


İşte şirket içinde gerçek değerinizi tespit etmeniz için birkaç öneri:


Şirketin Finansal Hedeflerini Öğrenin:

Eğer bir anonim şirkette çalışıyorsanız, şirketinizin finansal bilgilerine ulaşmanız mümkündür. Ama eğer özel bir şirkette çalışıyorsanız ve yöneticiniz henüz paylaşmadıysa, siz yöneticinize kendiniz sorabilirsiniz. Pozisyonunuzun, şirketin hedeflerini başarmaya nasıl yardımcı olacağını anlamak istediğinizi bilmeleri güzel bir şeydir.


İş Modeli Varsayımlarına Çalışın:

Her şirket iş modelleriyle ilgili varsayımlarda bulunur ve daha sonra hep daha iyisini başarmaya odaklanarak, bunu kanıtlamak için uğraşır. Bir müşteri temsilcisi kaç müşteri ile ilgilenebilir? Bir yazılımcı kaç satır kod yazabilir? Emeklilik planı avantajı ve uyumundan sorumlu bir insan kaynakları sorumlusunu düşündüğümüzde, bu kişilere sizce ne kadar değer biçilmektedir?

Değer ölçümü zor bir kavramdır. Şirketiniz, çalışanlar arasında anket düzenlemeli ve elde tutma oranlarını ölçmelidir. Yüksek elde tutma oranı, üretimin tutarlı olduğu ve işe alım maliyetlerinin kontrol altında tutulduğu anlamına gelir. Böylece, yatırımı koruyarak, maliyetlerden kaçınarak şirkete katma değer sağlanır..


Kritik Soruları Sorun:

İlginç bir şekilde pozisyonunuzun yani emeğinizin değerini kanıtlamak için başladık ama yazının sonunda değerimizin organizasyona kattığı değeri anlatmış olabiliriz. İşte bu yüzden, şirketler kendi hissesini ve dolaylı olarak şirketin hissesini geliştirmeye çalışan insanları istemektedirler.


Eğer mülakat sürecinde iseniz, aynı süreci takip edin. Sorularınızı cevaplayacak doğru insanı bulmak daha zor olabilir fakat bunu yaparsanız ikinci mülakatta sahip olduğunuz bilgi ve birikimlerle kendinizi fazlasıyla gösterebilirsiniz.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön