Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Doğru işe ulaşmanız için gerekli 3 faktör

İşkolig Ekibi - 15.06.2012

İstediğiniz işe ve kazanmayı hayal ettiğiniz paraya ulaşabilmek için dikkat etmeniz gereken 3 önemli faktör var.


Kariyerinizin her aşamasında etkili olacak olan bu faktörler; bağlantılarınız, güvenilirliğiniz ve yetkinliğiniz.


1. Bağlantılarınızı güçlü tutun

Öncelikle, çalışmayı istediğiniz sektörde ne kadar çok bağlantınız varsa istediğiniz işi bulma olasılığınız da o kadar fazladır. Tanıdığınız veya sizi tanıyan insan sayısı arttıkça, henüz hiçbir yerde duyulmamış birçok iş fırsatı ortaya çıkacaktır.


İşte bu yüzden sahip olduğunuz iletişim ağları çok önemlidir. Bu ağı genişletmek için, kulüplere ve derneklere katılın. Tanıştığınız kişilere tavsiyelerini sorun ve onlardan referans isteyin. Arkadaşlarınıza ve yakınlarınıza iş aradığınızı söyleyin. Tanıdığınız herkesin, sizin iş aradığınızı ve hangi sektörleri düşündüğünüzü bildiğinden emin olun.


Hiçbir şey sahip olduğunuz sosyal çevrenizden daha önemli değildir. İnsanların bu sosyal ilişkileri sayesinde, gizli iş piyasasındaki pozisyonların büyük çoğunluğu doludur. Bu yüzden bağlantılarınızı genişletin, çevrenizdeki insanlara yeni bir iş için uygun olduğunuzu söyleyin, onlardan tavsiyeler ve yardımlar alın.


2. İtibarınız önemlidir.

İş bulmanızı kolaylaştıracak bir diğer faktör güvenilirliğinizdir. Güvenilirliğiniz, itibarınız ve sahip olduğunuz karakterden oluşur. Bu yanınız, bağlantılarınızdan alacağınız tavsiyeler ve referanslar açısından en önemli özelliklerinizden birisidir.


Yaptığınız her işin, en yüksek etik standartlara uyumlu olduğundan emin olun. Uygun tutum ve davranışlarınız dışında, söylediğiniz ve yaptığınız her şeyin başkaları tarafından yanlış yorumlanmasına izin vermeyin.


Unutmayın ki; insanlar söyledikleriniz ve yaptıklarınız sonucunda onları kötü bir duruma düşürmeyeceğinizden emin oldukları sürece, yani size duydukları güven sayesinde, sizi etraflarındaki iş fırsatları için tavsiye ederler.


3. Yaptığınız her işte iyi olun.

Dikkat etmeniz gereken son faktör ise yetkinliğiniz ve yeteneklerinizdir. İşinizde ne kadar iyi olduğunuzu her şeyden daha çok belirleyecek olan etken, önceki iş deneyimlerinizdeki başarılarınızdır. Sahip olduğunuz karakterin yanında, yetkinlik seviyeniz de kariyerinizin başarısını ölçebilecek önemli bir kıstastır. İşte bu sebeple, Kişisel bir çalışma ile yetkinlik seviyenizi korumalı, geliştirmeli ve bunu bütün iş yaşamınıza yansıtabilmelisiniz.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön