Şirketlere Özel

İşkolig Blog

Bu Yaz Yeni İş Arayışınızı Hızlandıracak 7 Adım

İşkolig Ekibi - 04.07.2012

Senenin yarısını neredeyse atlattık, şimdi süreci gözden geçirme ve hızlandırma zamanı.


Kariyeriniz size bir eğlence parkı gibi görünüyor olabilir ve zar zor hareket eden bir çizgide kendinizi saplanıp kalmış hissedebilirsiniz. Belki de farklı durumları görebilmek için kendinizi bir roller coaster'da bulabilirsiniz.


Bu seneki kariyer hedeflerinize ne kadar uzaktasınız? Bu hedefleri gerçekleştirmek için sonbahara kadar neler yapabilirsiniz? Kararınız yeni bir iş kurmak mi yoksa kendinize yeni bir işveren aramak mı olur?


Mesleki ve kişisel kariyer hedeflerinizi bu şekilde gözden geçirmeniz, enerjinizi bu konuya yoğunlaştırmanızda ve bu hedefleri geliştirmenizde size yardımcı olacaktır. Bu yüzden asla bunu yapmaktan kaçmayın.


İşte size kariyer planlarınızı değerlendirmede yardımcı olabilecek 7 önemli adım:


1.Öncelikle hedeflerinizi yazıya dökün.

Hedeflerinizi yazmanız demek, kendinize söz vermeniz demektir. Planlarınızı kaydetmemeniz bir nevi bu sorumluluklardan kaçmanız anlamına gelir.


2.Gerçekten ne istediğinizi netleştirin.

Sizin için nelerin önemli olup olmadığını düşünmek için kendinize zaman ayırın. Hangi hedeflerden vazgeçebileceğinize veya hangilerinin kritik öneme sahip olduğuna karar verin. 1 ve 2 numaralı hedeflerinizi seçin ve başarılı olduğunuzda bunların nasıl görüneceğini düşünün.


3.Şimdiye kadar neler başardığınızı ölçün.

Katıldığınız etkinlikleri sayın. Geri dönün, ne kadar övgü aldığınızı ve bunların kaçının işvereninize iletildiğini düşünün. Kaç tane blog yazısı yazdınız ya da böyle bir şey yapmaya hazır mısınız? Kaç tane potansiyel müşteriye yaklaşabildiniz? Hedefleriniz arasında olmadığı halde başardığınız neler var? Tüm bunların değerlendirmesini yapın ve durum güncellemelerinizle beraber kaydedin.


4.Önceliklerinizi küçük parçalara ayırın.

Bazıları hedeflerini kontrol etmek ve daha ileri taşımak için bunu, takvimlerine haftalık hatırlatıcılar koyarak kullanıyor. Bazıları da planlarını adım adım netleştirip, bunları yazıya geçirir.


5.Sizi motive eden şeyleri açığa çıkarın.

Bazen hepimiz, neden terfi istediğimizi veya neden yeni bir müşteriye ulaşmaya çalıştığımızın altında yatan asıl sebepleri unuturuz. Eğer bütün bunlar harika bir balayı geçirmek veya küçük kardeşinizin okul masraflarını karşılamak için ise bu duygusal bağlarınızı netleştirin.


6.Kendinizi ödüllendirin.

Eğer hedeflerinize ulaştıysanız şimdi kutlama zamanı. Fakat bu başarınızı Facebook hesabınızdan duyurmanız bir kutlama sayılmaz. Başarınızı sevdiğiniz insanlarla paylaşarak, dostlarınızla dışarı çıkarak kutlayabilirsiniz.


7.Bir ara verin.

Artık hayatınızda önemli gördüğünüz diğer şeyleri düşünme sırası. Hiç durmaksınız çalışırken bir yandan da yeni bir iş arayışına devam etmek sizi yıpratabilir. Bu yüzden yazın, arkadaşların, eğlencenin ve yaşamın tadını çıkarmak için kendinize bir hafta ayırın. Bu tatil, bütün enerjinizi geri kazanmanıza ve yeni hedeflere doğru sağlam adımlarla ilerlemenize yardımcı olacaktır.


Bazı insanlar, yıl ortasına kadar hedeflerinin çoğunu gerçekleştirdiğini belirtiyor. Eğer öyleyse, artık kendinize yeni hedefler oluşturma zamanı gelmiş demektir. Ayrıca bu hedefleri olabildiğince yüksek tutmak önemlidir. Kimilerini ise hedeflerinin birçoğunu başaramamış olmak hayal kırıklığına uğratır. Belki de onlar için başarıya giden yol, iyi bir takım arkadaşı veya bir kariyer koçundan geçiyordur.


Mutlu ve başarılı çalışmalar!

Geri Dön