Şirketlere Özel

Gömülü Yazılım Mühendisi Mülakatları

22.12.2012

Novalit - Gömülü Yazılım Mühendisi Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Ortalama Deneyim Teklifi Reddettim

Mülakat Tarihi: Temmuz 2012
Toplam Süreç: 10 Gün

Kariyer.net'ten başvuruyu yaptım. Çağırdıkları tarihte mülakata gittim. Şirket müdürü benimle mülakatı yaptı. Kendisinin tarzını ve önerdiği maaşı beğenmemiştim zaten. 1 hafta sonra aradılar kabul edildiğimi söylediler ancak söylediğim sebeplerle teklifi kabul etmedim.

Mülakat Soruları (1)

Staj deneyiminde yazdıklarının yüzde kaçı gerçek?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
2 Kişi
0 Kişi
17.01.2016

TÜBİTAK - Gömülü Yazılım Mühendisi Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Çok kolaydı Ortalama Deneyim Teklifi Reddettim

Mülakat Tarihi: Ekim 2015
Toplam Süreç: 80 Gün

Tübitak bilgem için ağustos ayında internet siteleri üzerinden başvuru yaptım. 26 Ekim'de mülakata çağırdılar. İki pozisyon için başvurduğum için ve her iki pozisyon için de tek mülakat olduğu için yaklaşık 20 kişilik bir heyet karşısında mülakata çıktım. Yeni mezun olduğum için genel olarak okulda neler yaptığım hangi projeler üzerinde çalıştığımı sordular. Bitirme projem analog ve dijital kısımlardan oluşan bir modem tasarım ve uygulamasıydı. Hem gömülü yazılım pozisyonu için hem de uydu ve sinyal analizi pozisyonu için çok beğendiler. Mülakattan birkaç saat sonra orada çalışan bir mühendis telefondan aradı isterseniz daha detaylı konuşabiliriz dedi. Ankara'da yaşadığım için Gebze'ye iki hafta sonra tekrar gittiğimde görüşebildim. Pozisyonu, çalışma ortamını anlattılar, öğle yemeği ısmarladılar. Daha sonra Ocak ortalarında iş teklifi sunuldu. Fakat, daha önce başka bir yerle anlaştığım için teklifi reddettim.

Mülakat Soruları (3)

Kriptoloji algoritmaları üzerinde hiç çalıştınız mı? (Gömülü yazılım pozisyonu kriptoloji algoritmalarının yazılımı ile ilgiliydi.)

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
1 Kişi
0 Kişi
27.01.2014

TÜBİTAK - Gömülü Yazılım Mühendisi Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Ortalama Deneyim Teklif Yapılmadı

Mülakat Tarihi: Temmuz 2013
Toplam Süreç: 6 Ay

Gömülü yazılım mühendisliği pozisyonu için 2013 Haziran ayında Tübitak SAGE'ye başvurmuştum. Yanlış hatırlamıyorsam temmuzun ilk haftası beni çağırdılar. Mesleki becerilerimi ölçmeye yönelik 4 soruluk bir sınav yapıldı. Son soruyu hayatımda ilk kez görmüştüm. Diğerlerini yaptım. Hemen ardından 1 saat süren hayatımın en yorucu mülakat deneyimi başladı. Başvurduğum ilanda gömülü donanım tasarım, gömülü yazılım tasarım ve gömülü test tasarım olmak üzere 3 birim yer alıyordu. Her birimden 2 mühendis, toplam 6 kişinin karşısında yerimi aldım. "Tübitak SAGE ne yapar anlat bakalım" sorusu ile Tübitak SAGE'nin ne yaptığını anlattım kendilerini bilgilendirdim. Ardından "Neden bu pozisyona başvurdunuz" sorusuna, "Ben gömülü alanda çalışmak istiyorum, geçtiğimiz ay Roketsan'dan test mühendisliği için teklif yapıldı gitmedim" cevabını verir vermez, mühendislerden biri yüksek ses tonu ile neredeyse bağırarak "Roketsan'dan bahsetmiyoruz burada!" diye lafımı kesti. Sinirlerime hakim olmaya devam ederek, "Lütfen devam etmeme izin verin, size Roketsan'ı anlatmayacağım zaten" diye devam ettim. 15-20 dakikalık bir konuşmadan sonra, türlü türlü beceri soruları sordular. Tahtaya kalktım, soruların bazılarını ayakta çözdüm. Sorulardan 2 tanesi ezber sorusuydu çözemedim, diğer 4 soruyu çözdüm. Sorulardan birini çözerken heyecandan bir terimin integralini alamadım, daha önce yüksek ses tonu ile bana bağıran mühendis "Bunu da çözemiyorsan artık" diyerek beni germeye devam etti, yine sinirlerime hakim olmayı başararak 2 saniye sonra da o soruyu çözdüm. Mülakat sona erdikten 1 hafta sonra telefonla arandım, mülakatın olumlu geçtiğini, CV'min başkanlık onayından geçeceğini, bu sürecin minimum 2 ayı bulabileceğini söylediler. Aradan tam 6 ay geçmişti, belirli aralıklarla gelişmeleri sordum, bana hala başkanlıktan onay beklendiği söylendi. Nitekim 6. ayın sonunda, bir e-mail yolu ile bilgilendirildim ki, başvurduğum pozisyon bana göre değilmiş. Bunun başkanlık onayı ile ilgisi olup olmadığını e-mail yolu ile sordum kendilerine. 10 dakika sonra telefonla aradılar, başıma bir talihsizlik geldiğini söylediler. Benim yerime başka birini bu pozisyona almışlar. Bu da demek oluyor ki özgeçmişim 6 ay boyunca Tübitak Başkanlığına hiç gitmemiş bile. 6 ay boyunca başka birinin bu pozisyona uygun olması beklenilmiş. Tüm bu yaşadıklarım kesinlikle en seviyesiz, rahatsız ve sonucu da bu mülakatın kalitesine bir o kadar yakışır dereceydi. Torpiliniz varsa eğer başvurun.

Mülakat Soruları (5)

Motor kontrolü yapan program yazın.

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
37 Kişi
3 Kişi