Şirketlere Özel

Genç Teknosalı Mülakatları

04.10.2013

Teknosa - Genç Teknosalı Mülakat Deneyimi

Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklifi Reddettim

Mülakat Tarihi: Mayıs 2013
Toplam Süreç: 5 Ay

Teknosa'nın Genç Teknosalı (bir nevi "Management Trainee") pozisyonu için Nisan 2013'te başvuruda bulundum. Gayet anlaşılır bir süre içinde tarafıma geri dönüş yapıldı ve mülakat sürecine davet edildim. İlk olarak mayıs ayında şirket genel merkezine davet edildim, süreci anlatan bir sunum yapıldı, ardından da katılımcılar İngilizce ve genel yetenek testine tabii tutuldu. Bunu takip eden hafta içerisinde "yüz yüzeyiz" isimli portalları üzerinden video kaydı yoluyla birkaç soruyu cevaplamam istendi. Bunu da yaptıktan sonra 15-20 gün içinde tarafıma gönderilen kişilik envanterini doldurmam istendi ve iki insan kaynakları uzmanının bulunduğu mülakata davet edildim. Bunu 20 gün sonra takip eden adım ise yine genel merkezde grup mülakatıydı. Bu mülakatın ilk oturumunda vaka çalışması, sonraki oturumunda da sunum yapmamız istendi. 5 buçuk saat süren mülakatın ardından 15 gün geçti ve sürecin devam ettiği en yakın zamanda geri dönüş yapılacağı hakkında bilgilendirildim. Bu bilgilendirmeden 20 gün sonra artık son basamak olan "Yönetici Mülakatı" na davet edildim. Bu adımda da ilk yapmış olduğunuz yüz yüze mülakat esnasında belirlenmiş, çalışmak istediğiniz veya çalışmaya uygun görüldüğünüz departmanlardan yöneticilerle bir görüşme yapıldı. Süreç esnasında yapılan sınavların ve katıldığım mülakatların zorluk seviyesi için orta düzeydi diyebilirim. Süreç boyunca İK dan gerekli bilgilendirmeler yapıldı ve tutumları samimiydi. Sonuç ise herhangi bir şirketin hiçbir şekilde yapmaması gereken bir şekilde sonuçlandı.

4 ay süren sınav-mülakat süreçlerinin ardından telefonlar İK tarafından arandım ve aynen şu konuşmaya maruz kaldım;

"......... merhaba öncelikle sürecimizi başarı ile tamamladığınız için sizi tebrik ederiz. Fakat şirketimizde yapılmış olan genel müdürlük değişikliğinden sonra sizin için görüşmelerini yapmış olduğumuz pozisyonda bir çalışana ihtiyacımız olmadığını fark ettik. (!!!!!!!) Fakat sizinle Şirket bünyemizde başka bir pozisyon için görüşmek istiyoruz ........

"Genç Teknosalı" pozisyonunun içeriği, şirketin gelecekte ihtiyaç duyacağı kalifiye yönetici gücünü, şirket içinde eğiterek yetiştirmek olarak anlatılmıştı. Sürecin sonunda işe başlanması halinde 1,5 senelik eğitimin ardından 3 senelik bağlayıcı bir anlaşma imzalanması dahi vardı. Bu tür işe alımların başlatılması şirket gereksinimleri ve stratejileri sonucu ortaya çıkar. Eğer siz böyle bir pozisyon için mart 2013 tarihinde ilana çıkıyor iseniz, bu tür bir ihtiyacı çok önceden belirlemiş ve planını yapmış olmanız gerekmektedir.

Benim ve benim gibi -ki bu pozisyon için birden fazla insan alınacaktı ve bu insanlara da aynı cevabın gittiğini teyit etmiş bulunmaktayım- birçok insanın bu şekilde oyalanması, 4-5 ay boyunca hem adaylara hem de şirket içinde bu görüşmelere emek vermiş insanlara yapılmış bir saygısızlıktır.

Değişen yönetimin bu denli stratejik planları tek şıklatmayla iptal edebiliyor olduğu yerlere belediye güzel bir örnektir. Genç adaylara kurumsal şirketlerde bu durumla karşılaşmaları halinde orayı koşar adım terk etmelerini önerebilirim. Aksi taktirde hem eğitiminize, hem de zaman içinde yok olacak vizyonunuza yazık edersiniz

Mülakat Detayları

 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
9 Kişi
1 Kişi