Şirketlere Özel

Mülakat Tarihi: Eylül 2013
Toplam Süreç: 13 Gün

24.09.2013
Zorluk Seviyesi Görüşme ve Süreç Sonuç
Ortalama Olumlu Deneyim Teklif Yapılmadı

27 Ağustos salı günü telefonla aranarak 2 Eylül pazartesi günü saat 10:30'da Ataşehir MyOffice'in en üst katındaki şirketin merkezine iş görüşmesine davet edildim. Saat 10:25'de şirkete ulaştım. 10 dakika bekledikten sonra test yapılacağı söylenerek üst kata çıkarıldım. 61 Tane çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir test uygulandı. Süre 60 dakika idi ve bu sırada yalnızdım ama açık ofis olduğu için ara sıra diğer çalışanların sesleri geliyordu ve koridordan zaman zaman birileri gelip geçiyordu. Soruların yaklaşık 40 tanesi Java'nın standart sınıfları, dilin yetenekleri ve output sorularıydı. Soru tipleri daha çok şöyleydi: class adı verip package sormak, implement edilen kod için gerekli importlar'ın hangileri olduğu, class adı verilip şıklardaki metodların ona ait olup olmadığı, method adı verilip class ismi sorulması, verilen kodun outputu, kodun hangi satırda exception'a düşeceği ve hangi catch'ın yakalayacağı falan filan. Uzman olmayı gerektirecek tipte sorular değildi. Bir miktar haşır neşir olan adamın rahatlıkla yapabileceği tipte sorulardı. Ben bu soruların yalnızca birkaçını emin olmadan işaretledim. Geriye kalan sorular ise EJB, JPA, JTA gibi Java'nın Enterprise Application tarafına dokunan kısımlardan geldi. Her ne kadar yanlışlar doğruyu götürmüyor da olsa benim bu soruların hiçbiri hakkında hiçbir fikrim olmadığı için hiçbirine dokunmadım. Arada birkaç tane de JSP, JSF, Servlet gibi Web ile alakalı konulardan da gelmişti. Bu sorular da uzmanlık istemeyen temel sorulardı. Süre gayet yeterli. Ben ağırdan almama rağmen 55 dakikada bitirdim. İşaretleme yapmadığım 20 soruyu dahi okumak için zaman harcamıştım, belki kulaktan dolma cevabını bilebilirim diye. Sınav yapılacağının önceden bildirilmemesi açıkçası pek hoşuma gitmedi. Tamam, oturup zayıf olduğum yerleri çalışacak değildim ama oraya ne ile karşılaşacağını bilerek gitmek her zaman insanı daha rahat ve kendine daha güvenir bir şekilde hissettirir. Şunu da belirteyim ki sınav dili İngilizce. Sınavımı tamamlayınca alt kata indim ve kağıdı teslim ettim. 10 dakika bekletildikten sonra insan kaynakları uzmanı bayan tarafından bir odaya davet edildim. İlk önce eğitim bilgilerimi sordu ve ben de ona elindeki CV'nin üzerinde yazanların aynısını tekrar ettim. Bayan da ben söyledikçe kağıda baktı. Bilmiyorum daha önce hiç bakmamış mıydı yoksa bunlar sadece karşılıklı ısınma turları mıydı? Ama olumsuz bir hava yoktu ortamda. Daha sonra üniversitede aldığım dersleri ve içeriklerinden bahsetmemi istedi, bunu da yaptım. Uzman kişi bölümüm yazılım mühendisliği olduğunu, aldığım derslerin çeşitliliğini göz önünde bulundurduğunda sadece yazılım geliştiriciliği değil diğer pozisyonları da düşünebileceğimi söyledi. Sonra bayan şirketi tanıttı. En sonunda geldik sorulara.
- Bizi nereden duydunuz?
- Neden Java?
- Daha önce geliştirdiğiniz ya da parçası olduğunuz projeler var mı?
- Avrupa yakasında oturuyorsunuz. Ulaşım zor olmayacak mı; Anadolu yakasına taşınabilir misiniz?
- Ücret beklentiniz nedir?
Görüşme yaklaşık 15 dakika sürdü. Sonunda uzman kişi çok başvuru olduğunu, görüşmelerin devam ettiğini, herkesle görüştükten sonra bir shortlist hazırlayacağını, bu kişilerle bir görüşme daha yapılacağını -herhalde departman yöneticisi ile-, en son karar verilen kişiler ile müdürlerinin - sanırsam aynı zamanda şirket sahibi - de görüşme yapmak istediğini belirterek beni uğurladı.

 

Mülakat Detayları

 • Telefon mülakatı
 • 1'e 1 mülakat
 • Grup Mülakatı
 • Sunum
 • IQ/Zeka Testi
 • Yetenek Testi
 • Kişilik Testi
 • Referans Kontrol
 • Online Sınav
 • Yabancı Dil Sözlü
 • Diğer
 

Mülakat Soruları (5)

Bizi nereden duydunuz?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)
 

Neden Java? Okulda veya başka eğitim kurumlarında gördüğünüz için mi yoksa Java'yı kendinizce belli konularda avantajlı gördüğünüz için mi?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)
 

Daha önce geliştirdiğiniz ya da parçası olduğunuz projeler var mı? Bu projelerde ne yaptınız, ne gibi görevler aldınız?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)
 

Avrupa yakasında oturuyorsunuz. Ulaşım zor olmayacak mı; Anadolu yakasına taşınma durumunuz söz konusu olabilir mi?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)
 

Ücret beklentiniz nedir?

Cevap yaz - Tüm Cevaplar (0)
 
 
Bu yorum size yardımcı oldu mu?
Evet
Hayır
21 Kişi
1 Kişi